"Polska musi mieć swoją markę, o którą trzeba zabiegać" - mówił podczas kongresu młodych PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Podkreślał, że trzeba do tego zmusić rządzących. "Ale najlepiej ich zmienić. Najlepiej dajmy szanse tym innym" - apelował. Lider Prawa i Sprawiedliwości na salę, w której odbywały się obrady, wszedł przy dźwiękach "We will rock you" zespołu Queen.

Z całą pewnością wiecie, jak ważne jest pojęcie marki. Polska musi mieć swoją markę. Trzeba o nią zabiegać i na poziomie przedsięwzięć poszczególnych korporacji - tutaj mówię o korporacjach produkcyjnych, przemysłowych. Trzeba umieć o nią zabiegać w różnego rodzaju indywidualnych przedsięwzięciach, ale trzeba o nią umieć zabiegać w przedsięwzięciach zbiorowych - zaznaczył.

Dodał, że taki zbiorowym przedsięwzięciem dla PO jest teraz Euro 2012. To będzie taki moment, w którym polska marka będzie sprawdzalna. To, co dzisiaj wisi nad naszymi głowami, może nam naprawdę na przyszłość bardzo zagrozić. Musimy uczynić wszystko, musimy wymusić na tych, którzy dzisiaj decydują, żeby podjęli wszelkie wysiłki, aby do kompromitacji nie doszło - powiedział.

W Gdańsku i Warszawie spotkały się dwie Polski

Prezes PiS nawiązał także do obradującej w tym samym czasie w Gdańsku konwencji PO.

Tam w Gdańsku obradują, jeśli można to tak nazwać, ci syci, już cokolwiek gnuśni, z karkami zgiętym na Wschód i Zachód, nie widzący dalej swojego nosa, wierzący, że wszystko co trzeba załatwiać, załatwi się przez znajomości (...) najlepiej w "Pędzącym Króliku" - oświadczył Jarosław Kaczyński.

My nie zabiegamy o żaden monopol, tu jest Polska dlatego, że z tej mównicy, z tego miejsca przed chwilą można było usłyszeć ze strony młodych, a często bardzo młodych ludzi, wiele słusznych i mądrych słów. Wy jesteście inteligentni, wy wiecie, że między losami indywidualnymi, między tym co dotyczy waszej przyszłości, a tym co zbiorowe, co odnosi się do nas wszystkich, do młodego pokolenia, do innych pokoleń, jest bezpośredni związek- mówił polityk.

Polsce potrzebna jest wielka zmiana

Dajmy nam szansę. Polsce potrzebna jest wielka zmiana, Polsce potrzebna jest nowa władza, sprawiedliwe, praworządne państwo - oświadczył Kaczyński. Tylko wtedy będzie gwarancja, że odrzucone zostaną zasady, które w pewnym uproszczeniu można przedstawić tak: nieważne, co zostało wybudowane, nieważne jak zostało wybudowane, ważne, że koledzy zarobili- dodał.

Jak powiedział, gdy myśli o tym, co dzieje się w Gdańsku, gdzie odbywa się konwencja PO-PAP, wracają wspomnienie sprzed ponad trzydziestu lat. Wtedy krążyło po naszym kraju bardzo wiele różnych piosenek politycznych, które bezpośrednio albo pośrednio odnosiły się do tej schyłkowej rzeczywistości. Jedna z nich chodzi mi dziś po głowie.

A gdy Titanic tonął, to też orkiestra grała, a gdy Titanic tonął to też był wielki szpan, taki jak tam. Kapitan miał do końca koszulę śnieżnobiałą, a para szła za parą w tan - cytował Kaczyński.