​Wprowadzenie policji na stadiony, wyższe kary finansowe i nadajniki dla ludzi z zakazami stadionowymi - takie pomysły mają urzędnicy na walkę z pseudokibicami. Przedstawią je posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Szef MSWiA zwołał je w związku z niedzielnymi burdami wywołanymi przez pseudokibiców Lecha w trakcie meczu z Legią.

W związku z tymi wydarzeniami wróci pomysł wprowadzenia policji na stadiony. Funkcjonariusze mieliby pomagać przy przeszukiwaniu kibiców i udostępnić psy wykrywające zakazane materiały pirotechniczne. Oczywiście za pieniądze, a to nie podoba się władzom wielu klubów.

Policjanci w cywilu mieliby także częściej pojawiać się na trybunach, co pozwoli na lepszą identyfikację największych zadymiarzy.

W górę miałyby iść kary finansowe dla chuliganów. 

Jest też pomysł na zakładanie osobom z zakazami stadionowymi opasek z nadajnikami, takich jak mają osoby z aresztem domowym. Tu jednak na przeszkodzie mogą stać prawa człowieka.

Morawiecki: Nie ma tolerancji dla przemocy na stadionach

Do tematu bezpieczeństwa na stadionach odniósł się na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim. Podkreślił, że zespół kryzysowy pod kierunkiem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego analizuje, które z rozwiązań stosowanych w Europie można wprowadzić w Polsce. Wskazał m.in. na przepisy brytyjskie. Ocenił, że wysokie kary nakładane na kibiców za niezgodne z prawem zachowania doprowadziły tam do niemal całkowitego wyeliminowania tego zjawiska.  Chcemy, by był to sport (piłka nożna - przyp. red.) jak najbardziej przyjazny, dla rodzin, dla prawdziwych kibiców. Dla niedobrych zachowań nie będzie na pewno tolerancji - oznajmił premier.

Jest za wcześnie na to, by mówić o ostatecznych rozwiązaniach, jednak coś się w tym zakresie zmieni - komentował premier.


Kiedy nadejdzie czas zmian? Tego nie wiadomo, prezes Rady Ministrów zapewnia jednak, że "nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich".

(ph, nm)