W izraelskich mediach pojawiają się spekulacje na temat oderwania od Izraela kilku arabskich miejscowości i przyłączenia ich do Autonomii Palestyńskiej. Miałoby to nastąpić w ramach ewentualnej wymiany terytorialnej z Palestyńczykami. Przeszkodą może być jednak... postawa tamtejszych mieszkańców.

Mieszkańców miejscowości położonych w północnym Izraelu na granicy z Autonomią Palestyńską nawet nie chcą myśleć o zmianie swojego statusu. To w ogóle nie wchodzi w rachubę - mówią korespondentowi RMF mieszkańcy Um El Fachem, miejscowości która jako pierwsza miałaby zostać przyłączona do terytorium Palestyńczyków. Um El Fachem zawsze była i będzie częścią Izraela. Nie zgadzamy się na żadne zmiany. Żydzi i Arabowie mogą żyć zgodnie w jednym kraju .

Podobnego zdania są także mieszkańcy Furadis – arabskiej miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów od Um El Fachem. Ludzie z Um El Fachem urodzili się już w Izraelu, wiedzą, jak się tutaj poruszać i jakoś dawać sobie radę w życiu. Gdyby przyłączyli ich do Autonomii, dopiero wtedy staliby się ekstremistami. Takie zmiany - jak dodają mieszkańcy - byłyby zaprzeczeniem demokracji.

18:30