Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły rdr o 13,0 procent. W porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Analitycy - średnio - oczekiwali wzrostu cen o 13,2 procent.


W poprzednim miesiącu inflacja wyniosła 14,7 procent. 

Majowa inflacja na poziomie 13 procent oznacza, że spadła do najniższego poziomu od roku.

W maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do maja 2022 r. o 13,0 proc. (wskaźnik cen 113,0), a w stosunku do kwietnia 2023 r. pozostały na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0).

Produkt Krajowy Brutto Polski w I kw. spadł o 0,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w IV kw. 2022 r. - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc.

Z danych GUS wynika, że inwestycje w I kw. wzrosły o 5,5 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 2 proc., zaś popyt krajowy spadł o 5,2 proc. rdr. 

Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w 2022 roku w gospodarstwie domowym wzrosły o 15,2 proc. rdr - podał GUS.

GUS podał, że przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych osiągnęły w 2022 r. wartość 1475 zł. realnie były wyższe o 0,7 proc. od wydatków z 2021 r.
Wydatki na towary i usługi konsumpcyjne wyniosły 1420 zł i były wyższe nominalnie o 14,9 proc., a realnie o 0,4 proc. w stosunku do 2021 r.

GUS ocenia, że w 2022 r. sytuacja materialna gospodarstw domowych, pomimo wzrostu przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego, realnie pogorszyła się, co wynika z wysokiego poziomu inflacji.

Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w zaokrągleniu do 1 zł w 2022 r. wyniósł 2250 zł i był nominalnie wyższy o 11,4 proc., ale realnie niższy o 2,6 proc. od dochodu z 2021 r. 

Wcześniej - GUS - opublikował szybki szacunek PKB w I kw. br., zgodnie z którym PKB w I kw. 2023 r. w stosunku do I kw. 2022 r. spadł o 0,2 proc., zaś w stosunku do IV kw. 2022 r. wzrósł o 3,9 proc. 

Dane były lepsze od oczekiwań rynku. 

Kiedy jednocyfrowa inflacja?

Spodziewamy się jednocyfrowych odczytów inflacji w październiku - prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do danych GUS o inflacji. Oceniają, że do jej spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności.

"Wskaźnik hamuje już trzeci miesiąc z rzędu - łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt. proc. Do spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła z 12,2 do 11,3-11,4 proc." - czytamy w komunikacie. 

W ocenie przedstawicieli PIE ceny paliw znajdują się obecnie w deflacji. Analitycy wyliczyli, że w  maju koszt tankowania obniżył się o 4,8 proc. względem poprzedniego miesiąca. "Szacujemy, że najmocniej spadły ceny diesla - o 6,9 proc., nieco wolniej taniała benzyna oraz LPG - o ok. 3,2-3,5 proc." - wskazali. Dodali, że ceny paliw są obecnie o 9,5 proc. niższe niż w kwietniu 2022 r., a w marcu roczne tempo wzrostu było zbliżone do zera. "Spadek cen pogłębi się w kolejnych miesiącach - w czerwcu ceny paliw będą niższe o ponad 15 proc. r/r. " - uważają analitycy PIE. Ich zdaniem wpływ cen paliw na inflację zacznie stopniowo zanikać od września.

Ekonomiści zaznaczyli, że dane GUS wskazują także na wolniejszy wzrost cen żywności - dynamika spadła z 19,7 do 18,9 proc. r/r. Zwrócili przy tym uwagę na niższe koszty nawozów. "Bank Światowy szacuje, że globalne ceny nawozów DAP spadły o 33 proc., a mocznikowych o 66 proc. Taka skala spadku wpłynie także na znaczące obniżenie cen żywności w Europie oraz Polsce" - wskazali.

Zgodnie z prognozami PIE inflacja CPI spadnie do jednocyfrowych poziomów w okolicach października. "Dalsze hamowanie inflacji do celu NBP będzie jednak przebiegać wolniej. Inflacja bazowa pozostanie wysoka na dłużej, a w przyszłym roku nie doświadczymy korzystnych efektów statystycznych" - podsumowali.