Rada Nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała prezesa spółki Marcina Piróga. Jego obowiązki przejmie Zbigniew Mazur - poinformował rzecznik przewoźnika, Leszek Chorzewski. O fatalnej sytuacji finansowej spółki zrobiło się głośno we wtorek, kiedy zarząd linii poprosił o pomoc publiczną.

Pełniącym funkcję prezesa PLL LOT został Zbigniew Mazur. Wcześniej był on członkiem zarządu ds. finansowo-ekonomicznych przewoźnika.

Resort skarbu spodziewa się, że konkurs na nowego prezesa PLL LOT zostanie ogłoszony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia

Przewoźnik poprosił o pomoc finansową


Pierwsze informacje o katastrofalnej kondycji finansowej spółki pojawiły się miesiąc temu. Jeszcze we wrześniu Marcin Piróg mówił, że polskie linie lotnicze radzą sobie dobrze na tle innych europejskich przewoźników.

Okazało się jednak, że sytuacja jest zupełnie inna. We wtorek LOT poprosił rząd o pomoc w wysokości 400 mln zł - i to tylko w pierwszej transzy pomocy.

W środę minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdził, że resort pozytywnie ocenił wniosek LOT o udzielenie pomocy. Dodał wtedy, że za kondycję finansową spółki odpowiada prezes, dlatego oczekuje od rady nadzorczej firmy wyciągnięcia konsekwencji personalnych. Odwołania można było się więc spodziewać.