Choć wczesna jesień to sezon na jabłka czy ziemniaki, w tym roku są one rekordowo drogie! Jabłka – 20 proc. drożej niż przed rokiem, gruszki – 10 proc. w górę, ale prawdziwy rekord bija ceny ziemniaków – na giełdzie aż 250 proc. drożej - ustalił "Fakt". Zapraszamy do przeglądu czwartkowej prasy.

Niektóre produkty są droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem nawet o 250 procent - biorąc pod uwagę cennik na giełdzie spożywczej. Ziemniak w porównaniu do ubiegłego roku jest droższy aż o 250 procent! Na giełdzie spożywczej pod Warszawa za kilogram trzeba średnio zapłacić 1,10 zł. Skąd taki wzrost cen? Zbiory ziemniaków będą prawie 40 proc. niższe niż w 2012 roku i szacuje się, ze wyniosą tylko 5,7 mln ton – tłumaczy Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka giełdy spożywczej w Broniszach, w rozmowie z "Faktem".

Czwartkowe wydanie "Faktu" ostrzega także przed biedronkami mutantami, które atakują Polskę. Do polskich domów wdzierają się zmutowane biedronki z Azji. Natarczywe owady wchodzą ludziom do mieszkań, wyjadają kuchenne zapasy i szukają ciepłego kata do uwicia gniazd na zimę. Biedronki te wywołują także silne alergie. Najwięcej sygnałów o mutantach dochodzi z Gdańska i Elbląga. Ale ich hordy powoli przemieszczają się na zachód i południe Polski - ostrzega "Fakt".

"Dziennik Gazeta Prawna"

Wbrew potocznym opiniom Polacy piją stosunkowo niewiele, mniej, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". W sumie w 2012 r. przepiliśmy i przepaliliśmy ponad 57 mld zł. Najwięcej pieniędzy wydają na alkohol białe kołnierzyki, biznesmeni i... emeryci. Nie znaczy to jednak, że najwięcej go spożywają. Z problemem alkoholowym najczęściej borykają się robotnicy.

W czwartkowym wydaniu "Faktu" są także informacje o ministerialnym błędzie. Część sędziów, których sądy zostały zniesione 1 stycznia 2013 r., od środy nie wychodzi na sale rozpraw i nie wydaje wyroków. Z opinii Sądu Najwyższego wynika bowiem, że decyzje Jarosława Gowina o przenoszeniu sędziów są nieważne, bo podpisywali je jego zastępcy, a nie on sam. Sędziowie nie mogą więc orzekać, a od stycznia wyroki mogły być wydawane niezgodnie z prawem.

"Gazeta Wyborcza"

Polski Episkopat po dwóch latach pracy ogłosił wreszcie wytyczne, jak postępować z księżmi pedofilami i ich ofiarami. Teraz dokument musi zatwierdzić Watykan - informuje "Gazeta Wyborcza".

W maju 2011r. watykańska Kongregacja Nauki Wiary zobowiązała Kościoły na całym świecie do przygotowania wytycznych "dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Konferencja Episkopatu Polski takie wytyczne stworzyła wcześniej, ale musiała dostosować je do watykańskich wskazówek. Trwało to blisko dwa lata, a zakończyło się w środę, kiedy biskupi na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski uzgodnili treść trzech ostatnich aneksów - podaje "Wyborcza".

"Gazeta Wyborcza" w czwartkowym wydaniu pisze także o zbliżającym się referendum w Warszawie. PO ma nową strategię na wypadek, gdyby Hanna Gronkiewicz-Waltz utraciła stanowisko prezydenta stolicy w niedzielnym referendum. Już nie komisarz wyznaczony przez premiera aż do wyborów samorządowych, lecz... przyspieszone wybory. PO liczy, że wystartuje w nich HGW. I że wygra, bo wg. sondażu TNS Polska mogłaby zdobyć 54 proc. głosów, zostawiając w tyle potencjalnych rywali - ustaliła "Wyborcza".