​Ponad 1200 lekarzy rodzinnych przyjechało do Zakopanego, by szkolić się i rozmawiać o największych problemach podstawowej opieki medycznej. Jednym z głównych problemów lekarzy rodzinnych jest to, że wciąż większość pacjentów nie wie, czym różni się lekarz rodzinny od internisty.

Jak tłumaczą uczestnicy kongresu, lekarz rodzinny zajmuje się kompleksowo zdrowiem pacjenta i całej jego rodziny. To oznacza, że do niego można iść nawet wtedy, gdy nie jest się chorym.

Bardzo dobrze, jeżeli pacjenci z tego korzystają, bo zdrowie jest naszym dobrem, o które trzeba dbać i lekarz rodzinny jest tym lekarzem, który w tym pomaga - mówił doktor Artur Jakubiak.

Hasło tegorocznego Kongresu Medycyny Rodzinnej to "Medycyna rodzinna - trudna droga na szczyt". Zdaniem prezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych doktora Tomasza Tomasika, hasło odzwierciedla nastroje panujące wśród lekarzy rodzinnych po wprowadzeniu ostatnich zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i tzw. "pakietów anykolejkowych".

Lekarze rodzinni, którzy zebrali się w Zakopanem krytykują propozycje pakietu onkologicznego ministra zdrowia. Są przeciwni chociażby wydawaniu pacjentom kart leczenia onkologicznego. Uważają, że nie można pacjentom  jedynie z podejrzeniem nowotworu od razu wręczać kart leczenia onkologicznego.

To nie jest tylko stres dla pacjenta, to będzie stres dla współmałżonka, dla dzieci, to będzie gigantyczny stres dla rodziców tego młodego pacjenta, który coś takiego przyniesie do domu - przekonuje Tomasz Tomasik, prezes Konwentu Lekarzy Rodzinnych. Tłumaczy, że pzecież u większości pacjentów podejrzenia nie muszą się wcale potwierdzić. Dlatego medycy zdecydowali, że będą zaklejać nazwy książeczek leczenia onkologicznego, by nie narażać na niepotrzebny stres pacjentów i ich rodzin.

Podczas kongresu medycy chcą promować własne rozwiązania, które ich zdaniem zmniejszą kolejki do specjalistów i leczenia szpitalnego bez szkody dla bezpieczeństwa pacjentów. Będą też rozmawiać m.in: o uzależnieniu od internetu, otyłości wśród dzieci i młodzieży, zaburzeniach snu, cukrzycy, chorobach nowotworowych. 

Zakopiański Kongres Medycyny Rodzinnej potrwa do jutra. 

(abs)