Pierwsze zajęcia w nowej szkole odbędą się już 2 września 2013 roku. Uczniowie będą kształcić się m.in. w kierunku budowy dróg i mostów kolejowych. Nauka potrwa cztery lata, a zakończy się egzaminem zawodowym.
W prowadzeniu szkoły pomoże PKP - spółka zapowiedziała, że wyposaży pracownie techniczne, a także zapewni możliwość staży i praktyk dla uczniów. Technikum kolejowe będzie jedyną taką szkołą w Kujawsko-Pomorskiem, ale skorzystają z niej też uczniowie z Warmińsko-Mazurskiego i Pomorskiego, gdzie nie ma placówek tego typu.