Nie byle jaki prezent proponuje na Boże Narodzenie Belgia. Chodzi o specjalność kraju, czyli… piwo. Trzynaście najstarszych rodzinnych browarów, które mogą poszczycić się kilkusetletnim doświadczeniem, przygotowało wspólny kuferek, do którego trafiło 13 różnych i dotychczas rywalizujących ze sobą gatunków piwa.

Jak policzył dziennik "Le Soir", w sumie zgromadzone w kuferku piwa mają ponad 1500 lat tradycji. Wszystkie pochodzą od rodzinnych i niezależnych producentów zrzeszonych w stowarzyszeniu "Belgijskiej rodziny właścicieli browarów". Kuferek połączył na co dzień rywalizujące ze sobą o klientów browary zarówno z Flandrii, jak i Walonii. Najstarszy wśród nich - browar Roman - istnieje od 500 lat.

Projekt jest dowodem na bogatą tradycję belgijskiego browarnictwa. W kraju działa ponad sto różnej wielkości browarów. Najstarsze piwa, wbrew obiegowej opinii, to wcale nie te, wytwarzane w zakonach przez trapistów, ale właśnie w rodzinnych browarach, gdzie pasję do piwa przekazywano z pokolenia na pokolenie.