Bakterie w wodociągach w Niwiskach i Węglewicach w powiecie wieruszowskim w Łódzkiem. Skażenie wody wykryła Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie, wykonując rutynowe badania wody pod kątem jej bezpieczeństwa dla ludzi.

Gdy sanepid odkrył, że w próbkach wody - pobranej z wodociągów w: Niwiskach i Węglewicach - są bakterie, natychmiast zlecono wykonanie dezynfekcji sieci wodociągowej. To już zostało wykonane, ale inspektorzy nadal przestrzegają przed piciem wody z kranu. Wodę trzeba gotować co najmniej przez minutę i tylko takiej należy używać do przygotowywania: posiłków, napojów; mycia: zębów, owoców i warzyw czy naczyń.

Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby korzystanie tylko z butelkowanej wody do celów spożywczych.

Gotowanie wody lub zastąpienie jej wodą w butelkach, sanepid zaleca co najmniej do środy. W połowie tygodnia najwcześniej mogą być wyniki badań próbek wody, które jutro zostaną ponownie pobrane z wodociągów. Dopiero po drugim badaniu wody, inspektorzy będą mogli mieć pewność, że woda jest bezpieczna dla ludzi, wolna od bakterii i dezynfekcja przyniosła oczekiwany efekt.

(j.)