Ponad 72 mln 696 tys. 501 zł zebrano podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pediatrii i seniorów - poinformował w Radomiu szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. "Ta suma zaskoczyła nawet nas" - przyznał.

Ponad 72 mln 696 tys. 501 zł zebrano podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pediatrii i seniorów - poinformował w Radomiu szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. "Ta suma zaskoczyła nawet nas" - przyznał.
Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak /PAP/Piotr Polak /PAP

Dokładna zebrana kwota, jak poinformował Owsiak podczas konferencji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego, wyniosła 72 696 501,53 zł. To jest właśnie ta suma, za którą Wam, Polacy, dziękujemy bardzo. Pokazaliśmy, że potrafiliśmy się zjednoczyć, że potrafimy dla sprawy zrobić fantastyczne rzeczy. W tym wszystkim nie ma żadnej polityki, jest serdeczności i miłość - mówił.

Na kwotę 24. Finału WOŚP składają się m.in. datki do puszek 120 tys. wolontariuszy WOŚP, wpłaty do skarbon stacjonarnych, środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y, środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP. Dzięki charytatywnym aukcjom zebrano prawie 4,5 mln zł.

Nigdy nie chcieliśmy bić rekordów i nigdy ich nie oczekiwaliśmy. Tak się składa, że z każdym rokiem udaje się zebrać za każdym razem większą sumę pieniędzy, co świadczy o ogromnym zaufaniu Polaków do Orkiestry. Suma 72 milionów złotych, jaką w tym roku udało się zabrać, zaskoczyła nawet nas - zaznaczył Owsiak. Podkreślił, że takiego wyniku nie dałoby się uzyskać, gdyby nie hojność Polaków oraz zaangażowanie tysięcy osób w zbiórkę pieniędzy.

W 24. Finale WOŚP uczestniczyło 120 tys. wolontariuszy oraz 1600 sztabów. To jest właśnie Polska, to jest właśnie patriotyzm, że ludzie mają ochotę i chcą to robić, a my nie pytamy ich o przekonania polityczne i o religię - mówił Owsiak. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rekordowego wyniku. Przewrotnie wspomniał też o pośle PiS Stanisławie Pięcie, który w styczniu, przed Finałem WOŚP krytycznie oceniał działalność fundacji. Zdaniem Owsiaka parlamentarzysta, wbrew negatywnym opiniom, przyczynił się do rozsławienia WOŚP. Stała się rzecz niezwykła, pan poseł Pięta spowodował, że naród chyba bardziej nas pokochał (...). Mnóstwo ludzi powiedziało: chcę dać więcej, ponieważ nikt nie będzie mi mówił, czy ja mam dawać, czy nie dawać - stwierdził Owsiak.

W zeszłym roku zebrano ponad 53 mln zł

Wynik 24. Finału WOŚP podano w Radomiu, w świetlicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który do tej pory otrzymał od Orkiestry sprzęt o wartości blisko 3,7 mln zł. Jako wzorcową Owsiak przedstawił działalność tutejszego 30-łóżkowego Zakładu Opieki Długoterminowej, do którego trafił sprzęt o wartości 300 tys. zł.

Temat 24. Finału WOŚP brzmiał: "Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów". Koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki - jak poinformowała WOŚP - wyniosły 2 258 098,74 zł, co stanowi 3,1 proc. zebranych środków.

W zeszłorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierała onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

(MN)