Około 170 tys. wniosków wpłynęło za pośrednictwem internetu w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. To dane, które udało się zebrać do północy w niedzielę. Wnioski można składać od 1 kwietnia.

Około 170 tys. wniosków wpłynęło za pośrednictwem internetu w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. To dane, które udało się zebrać do północy w niedzielę. Wnioski można składać od 1 kwietnia.
Składanie wniosków w ramach programu "Rodzina 500 plus" /Bartłomiej Zborowski /PAP

Przed godz. 7.00 w poniedziałek - jak podało biuro prasowe ministerstwa rodziny - było już 177 tys. wniosków.

Minister Streżyńska dodała, że wnioski nie wpływają już w tak szybkim tempie, jak w piątek, ale ich liczba sukcesywnie rośnie. Jeżeli byśmy sobie teraz wyobrazili, że do końca ta dynamika się zachowa, to do końca kwietnia drogą elektroniczną wszystkie wnioski mogłyby być złożone - zaznaczyła.

Minister cyfryzacji przyznała, że pierwsze decyzje odnośnie przyznania środków w ramach programu zostały już wydane i pieniądze są w drodze. Są takie miejscowości, gdzie już w piątek było kilkadziesiąt wydanych decyzji - podkreśliła minister. Dodała, że w tych przypadkach pieniądze mogą trafić do rodzin w najbliższych dniach.

Według Ministerstwa Cyfryzacji, w większości przypadków zajmie to więcej czasu. Również z racji tego jak niektóre miasta obciążone są ilością tych decyzji, bo w samej Warszawie to jest 150 tysięcy decyzji do wydania. (...) Myślę, że wiele decyzji zapadnie już w kwietniu i pieniądze dotrą do beneficjentów - podkreśliła.

Streżyńska dodała, że dużej liczby wniosków spodziewa się też na koniec czerwca, kiedy będzie upływał termin ich składania. Zaznaczyła, że pojawiały się pewne problemy techniczne w systemach związanych ze składaniem wniosków, ale nie były one poważne. Niektóre z tych systemów rzeczywiście nie przetrwały porannego obciążenia, ale po poprawkach już w tej chwili wszystko działa dobrze - powiedziała minister. Zaznaczyła, że działanie części systemów cały czas jest monitorowane.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł przysługuje na pierwsze dziecko, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł, lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne; na drugie i kolejne dziecko w rodzinie - niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłacane będą do ukończenia przez dzieci 18 roku życia. Wnioski o świadczenie można składać - oprócz ZUS - m.in. przez bankowość elektroniczną, a także w formie papierowej - w samorządach i na poczcie.

Osoby, które chcą wypełniać wnioski poprzez internet mogą korzystać z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków. Program "Rodzina 500 plus" ruszył w piątek.(dp)