Andrzej Duda w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" oskarżył Władimira Putina o "rozsiewanie historycznych kłamstw". Wywiad z prezydentem Polski ukazał się dzień przed Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, na którym Duda nie będzie obecny. Podczas Forum wystąpi natomiast rosyjski prezydent. Wystąpienie Putina na Światowym Forum Holokaustu może stać się kolejną okazją do wygłoszenia tez przekłamujących udział Polski w II wojnie światowej. Jak wynika z sondażu przygotowanego przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", wiedza obcokrajowców o roli Polski w II wojnie światowej jest niewielka. Aż co czwarty Niemiec nie zgadza się ze stwierdzeniem, że wojna rozpoczęła się od inwazji III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Brytyjska Izba Gmin wycofał się z poprawek do ustawy o brexicie, projekt ustawy został przyjęty przez parlament, a jej wejście w życia zależy już tylko od decyzji królowej. Wszystkie najważniejsze wydarzenia środy znajdziesz w Podsumowaniu Dnia RMF FM.

Prezes TK zawiesza posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego, rzecznik SN odpowiada

W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN zostaje zawieszone - oświadczyła prezes Trybunału Julia Przyłębska. W odpowiedzi rzecznik Sądu Najwyższego stwierdził, że posiedzenie nie tylko nie zostało odwołane, ale odbędzie się według zaplanowanej wcześniej procedury, w trybie procesowym.


Sondaż: Co czwarty Niemiec uważa, że II wojna światowa nie rozpoczęła się od inwazji III Rzeszy i ZSRR na Polskę

Jedynie co drugi Niemiec uważa, że II wojna światowa rozpoczęła się od inwazji III Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę. Podobnie jest we Włoszech. Nieco więcej wiedzy o początkach wojny mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Francji - wynika z sondażu United Survey dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej".

Mocne słowa Andrzeja Dudy w "Financial Times": Oskarża Władimira Putina o rozsiewanie historycznych kłamstw

O rozsiewanie "historycznych kłamstw" oskarżył prezydent RP Andrzej Duda prezydenta Rosji Władimira Putina na łamach renomowanego brytyjskiego dziennika "Financial Times". Wywiad ukazał się w przeddzień Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie, na które polski prezydent się nie wybiera: organizatorzy nie przewidzieli bowiem możliwości zabrania głosu przez przedstawiciela Polski. Przemówienie wygłosi natomiast Władimir Putin, który w ostatnich tygodniach niejednokrotnie m.in. oskarżał Polskę o współpracę z hitlerowcami i obarczał nasz kraj współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Wiemy, o czym Władimir Putin będzie mówił w Jerozolimie

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie mówił w czwartek na forum w Jerozolimie o niedopuszczalności prób fałszowania historii i rewidowania wyników II wojny światowej - zapowiedział w środę doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Szef ABW ma zrezygnować ze stanowiska. Jest już nazwisko następcy

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek o zmianę na stanowisku szefa ABW - poinformował przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS). Zamiar rezygnacji Pogonowskiego potwierdził rzecznik ABW Stanisław Żaryn.

Wypadek z udziałem Beaty Szydło. Nie będzie śledztwa ws. uszkodzenia zapisów monitoringu

Nie będzie śledztwa w sprawie celowego uszkodzenia płyt z zapisem monitoringu z miejsca wypadku byłej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu - dowiedzieli się reporterzy RMF FM.

Parlament przyjął ustawę o brexicie. Izba Lordów wycofała się z poprawek

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy w sprawie porozumieniu o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

Terry Jones nie żyje

Terry Jones zmarł we wtorek wieczorem w wieku 77 lat - poinformował jego agent. Był jednym z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona.