Pochodzące ze środków Unii Europejskiej pieniądze na stypendia rozdzielało Ministerstwo Gospodarki. Każde województwo dostało taką samą kwotę. Ponieważ na Śląsku studentów jest więcej niż w innych rejonach kraju, dla części z nich pieniędzy zabrakło. Błąd polegał na tym, że nie rozpoznano potrzeb województwa śląskiego- mówi profesor Janusz Janeczek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Jak dodaje, rektorzy wszystkich śląskich uczelni będą prosić w tej sprawie o pomoc ministra gospodarki. Specjalny ministerialny komitet zajmujący się rozdziałem unijnych funduszy ma zebrać się w grudniu. Jeśli pieniędzy nie uda się znaleźć, część studentów na Śląsku - socjalne stypendia unijne może dostać dopiero w roku 2007.