RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Za 2 tygodnie wyrok ws. górniczych pensji

Publikacja: Piątek, 30 czerwca (15:43) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Dopiero za 2 tygodnie sąd w Katowicach rozstrzygnie, czy emerytowany górnik z kopalni „Wesoła” w Mysłowicach powinien dostać wyrównanie zarobków za kilka lat pracy. Poza nim podobne wnioski złożyło kilkanaście tysięcy innych górników. Jeżeli sąd przyzna im rację, spółkom węglowym grozi bankructwo.

Wcześniej Sąd Okręgowy orzekł, że Krzysztofowi Golcowi należy się ponad 10 tysięcy złotych – górnik domagał się 30 tysięcy. Według danych z akt sądowych, podobnych wniosków o zapłatę złożonych do dyrektorów kopalń jest niespełna 15 tys., a pozwów sądowych ok. 8 tys. Dokumenty były składane w okresie kilku lat. Realizacja górniczych roszczeń kosztowałaby Katowicki Holding Węglowy- jak się szacuje - 1,2-1,3 mld zł.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: