Amerykanie zapewniają, że Patrioty będą uzbrojone – powiedział po spotkaniu z amerykańską sekretarz stanu Hilary Clinton szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. O Polańskim? Nie rozmawiałem.

Polski minister spodziewa się, że rakiety Patriot, które Polska dostanie od Stanów Zjednoczonych m.in. za obecność w Afganistanie będą uzbrojone. O tym, że przez pierwsze dwa lata, Patrioty przekazywane do Polski, mają służyć do celów wyłącznie szkoleniowych - informowały źródła w Waszyngtonie.

Posłuchaj, co mówił po rozmowie z Hilary Clinton minister Sikorski

Minister Sikorski był wyraźnie zadowolony, że mógł zgłosić 600 dodatkowych żołnierzy. Dzięki zwiększeniu naszego udziału w Afganistanie będziemy 7 co do wielkości kontyngentem. Jego zdaniem taka siła wojskowa zwiększa siłę głosu Polski w NATO.

Minister zaznaczył, że polscy żołnierze zostaną wysłani bez żadnych wstępnych warunków czy ograniczeń co do zakresu ich użycia. Część krajów zastrzegało, że ich żołnierze nie mogą brać bezpośredniego udziału w walkach.

Posłuchaj dlaczego Polska nie stawia żadnych warunków co do użycia dodatkowych sił w Afganistanie

Minister Sikorski nie wstawił się w rozmowie z Clinton za Polańskim, mimo, że jeszcze we wrześniu słał apele o jego uwolnienie wraz z francuskim ministrem. Dzisiaj wyraźnie się dystansował, podkreślając, że Polański może liczyć na takie samo wsparcie jak każdy polski obywatel.

Posłuchaj jak Sikorski pomaga Polańskiemu