Lekarskie negocjacje nadal nie zakończone, a już walkę o swoje zapowiadają pielęgniarki. Pierwsze na front ruszą siostry z Kalisza, które chcą w przyszłym tygodniu przeprowadzić dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Nawet jednak najlepiej opłacana służba zdrowia też jest bezradna wobec tragedii takich jak ta w Pile.

Zabawa na quadach na pilskim lotnisku skończyła się śmiercią mężczyzny. Jego kolega walczy o życie. Wyścigi na quadach, a i wypadki, niczym rzadkim tam niestety nie są, ale ich uczestnicy przy drobnych urazach nawet nie zgłaszają tego na policję. Dopóki wszyscy szczęśliwi jest wesoło. Teraz pewnie quady w tym miejscu zamilkną na dłużej. Nikomu nie spieszno na tamten świat...

A jak trudno być świętym na tym świecie przekonało się dziewięć osób, w tym ksiądz, z konińskiej Fundacji Pomocy Bliźnim Świętego Maksymiliana Kolbe. Przez lata pomagali innym, teraz prokuratura w Koninie zaniosła do sądu akt oskarżenia. Chodzi o oszustwa, fałszywe zeznania i ukrywanie dokumentów. Rzeczy niby błahe, kwoty niewielkie, ale będzie za co przepraszać nie tylko przed ziemskim sądem...

Tym, co mają szacunek dla ciężkiej pracy na tym padole, za wzór postawiony będzie Hipolit Cegielski. Wzorem jest od dawna, ale bohater XIX-wiecznej pracy organicznej teraz zostanie postawiony dosłownie. W jego ukochanym mieście stanie pomnik, na którym Cegielski będzie się opierał o maszynę parową. W XXI wieku pomniki wciąż w modzie, że na przykładzie Poznania wskażę choćby trzech matematyków od kodu Enigmy.

Jednak nie projekt pomnika najbardziej dziś ucieszył poznaniaków, a decyzja wojewody wielkopolskiego w sprawie lokalizacji zachodniej obwodnicy Poznania. Pobiegnie ona w ciągu drogi krajowej nr 11 na odcinku Złotkowo - autostrada A-2 i w ciągu drogi krajowej nr 5 przez gminy Suchy Las, Dopiewo, Komorniki, Tarnowo Podgórne, Rokietnica i przez sam Poznań. Powstanie m.in. odcinek drogi ekspresowej o łącznej długości około 27 kilometrów, siedem węzłów drogowych oraz miejsca obsługi podróżnych w Palędziu i Skórzewie. Na Euro obwodnica ma działać. Czego wszystkim, w tym też tylko przejeżdżającym przez stolicę Wielkopolski, życzę:)