W muzeum Houston w stanie Teksas młody mężczyzna pomalował sprayem jeden z najbardziej znanych obrazów Picassa "Kobieta w czerwonym fotelu" z 1929 roku. Specjaliści starają się odrestaurować dzieło.

Uriel Landeros został uchwycony na nagraniu z telefonu komórkowego, na którym widać, jak maluje na dziele Picassa złoty napis "Conquista". Wideo, na którym zapisano akt wandalizmu, zostało opublikowane na portalu YouTube, co znacznie ułatwiło zidentyfikowanie sprawcy.

Wandal okazał się studentem Uniwersytetu Houston, znanym ze spędzenia wolnego czasu w lokalnym studiu sztuki - podała CNN. Landeros został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Wydano już nakaz aresztowania mężczyzny.

Obraz z 1929 roku znajduje się obecnie w laboratorium, gdzie poddawany jest renowacji. Według prognoz specjalistów, w najbliższym czasie ponownie zawiśnie na ścianach muzeum.

Dyrektor muzeum Josef Helfenstein nazwał zajście "nieszczęśliwym wypadkiem". Dodał jednak: Incydent naruszył kredyt zaufania do użytkowników muzeum. Będziemy musieli wyciągnąć z tego pewne wnioski.

Zobacz film, na którym widać wandala: