Kosze na śmieci celem wandali? W Szczecinie co krok napotkać można przewrócone puste śmietniki. Mieszkańcy się dziwią, niektórzy pomstują na łobuzów a okazuje się, że ta demolka odbywa się jak najbardziej w majestacie prawa i to rękami miejskich służb!

Postanowiłem sprawdzić, o co chodzi.

Niektórzy mieszkańcy miasta dziwią się temu zjawisku, inni - którzy widzieli ekipy ZDiTM przy pracy - wiedzą, w czym rzecz.

Mieszkańcy zdziwieni i... dobrze poinformowani

Stare kamionkowe kosze na śmieci z metalowymi wkładami przechodzą do historii. Ich miejsce zajmą nowe, podobno lepsze, jak mnie gorąco zapewniała Marta kwiecień-Zwierzyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Gorące zapewnienia...

Czy rzeczywiście będą lepsze i trwalsze? Jeden z moich rozmówców, przed którego domem taki nowy super-śmietnik stanął, jest jak najgorszego zdania o tym produkcie.

Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to... wiadomo, o co chodzi...

Wszystkich koszy ulicznych jest w Szczecinie podobno 2200 – tak wynika ze spisu inwentaryzacyjnego. Wymiana może być też okazją do zwiększenia ich liczby, ale tu pewną aktywnością muszą się wykazać mieszkańcy. Powinni bombardować ZDiTM telefonami, podaniami, lub składać osobiste wizyty w firmie – podpowiadam przy ul. Klonowica 5 – i nalegać na postawienie kosza na śmieci w takim to a takim miejscu. Inna sprawa, że gwarancji, by takowy kosz się pojawił nie ma żadnej. Ale próbować warto...