W wyższych partiach Tatr Wysokich w wielu miejscach zalegają jeszcze płaty twardego śniegu. Miejscami śnieg ten jest podtopiony i wejście na niego może być niebezpieczne. W części reglowej i zachodniej gór warunki do uprawiania turystyki są dobre, jednak na odcinkach leśnych szlaki są mokre, śliskie i błotniste.
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby unikali niedźwiedzi szukających pożywienia, nie dokarmiali tych zwierząt i nie pozostawiali resztek jedzenia na szlakach.