"Prawo zmieniane na kolanie to dowód na bezradność rządu" - mówi reporterowi RMF FM Mariuszowi Piekarskiemu szef ZNP Sławomir Broniarz. Komentuje w ten sposób plany na nowelizację prawa, tak by uczniowie mogli być dopuszczeni do matury bez zatwierdzenia przez radę pedagogiczną.

Zdaniem Sławomira Broniarza rząd wcale nie ogrywa w ten sposób strajkujących, a protest nie kończy się na maturach.

Prezes ZNP uważa, że nauczyciele nie powinni dać się wykluczyć z podejmowania decyzji w szkole, tym bardziej, że - jak mówi - rząd chce mechanicznie pozbyć się nauczycieli. Zachowajmy decyzje rad pedagogicznych w swoich rękach, bo póki co to prawo oświatowe nam daje takie prawo, a nie prezesowi Rady Ministrów - mówi. Tym samym Broniarz sugeruje, żeby nauczyciele zrobili rady kwalifikacyjne, zanim zrobią to dyrektorzy. To jest chyba jedyne rozwiązanie, które chyba w tej konkretnej sytuacji nam pozostaje - uważa szef ZNP.

Broniarz zastanawia się, jak rząd zmieni prawo, gdy na maturach nie będzie samych nauczycieli. Po co sięgnie wówczas rząd? Wprowadzi nowych egzaminatorów? Wprowadzi nową komisję egzaminacyjną? A może wszystkich zwolni z egzaminu ustnego? - zastanawia się prezes związku.

Decyzje o przyszłości strajku ZNP podejmie jutro.

Zapowiedź pilnej nowelizacji prawa oświatowego

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że będzie pilna nowelizacja prawa oświatowego. Ma umożliwić przystąpienie do egzaminu dojrzałości wszystkim maturzystom, mimo możliwych problemów z klasyfikacją uczniów spowodowanych trwającym strajkiem nauczycieli.

Nowelizacja jest póki co najbardziej skrywaną tajemnicą rządu. Ma ją dopiero o godz. 15 ujawnić sam premier na specjalnym posiedzeniu rządu, z którego - co jest czymś wyjątkowym - ma być transmitowane wystąpienie Mateusza Morawieckiego.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o umożliwienie klasyfikowania maturzystów przez samych dyrektorów, w przypadku trudności ze zwołaniem rad pedagogicznych. Michał Dworczyk mówi jedynie, że chodzi o zmiany ustawowe. Jestem przekonany, że te zmiany zostaną sprawnie przeprowadzone. Pan premier wystąpi z wnioskiem o specjalne posiedzenie Senatu-  powiedział w rozmowie z RMF FM.

Marszałek Senatu Stefan Karczewski w rozmowie z PAP zapowiedział zwołanie dodatkowego posiedzenia Senatu. Zadeklarował, że wyższa izba parlamentu będzie gotowa do pilnych prac. Zastrzegł jednocześnie, że nie wie, czy dodatkowe posiedzenie odbędzie się w czwartek, czy w piątek.

W TVP1 Dworczyk mówił z kolei, że mamy "stan chaosu" wywołanego przez nastroje i niepewność co do matur. Żeby zakończyć ten stan niepewności i przeciąć wszystkie wątpliwości, ostatecznie we wtorek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów, a potem mogli - jeśli będzie taka ich wola - wstępować na studia wyższe- oświadczył Dworczyk.