RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Śląsk: Skarb ukryty w ziemi

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Bezcenny skarb odkryli archeolodzy w Dąbrowie Górniczej na terenie wykopalisk w XII-wiecznej osadzie hutniczej. Spoczywające płytko pod ziemią uszkodzone glazurowane naczynie zawierało m.in. ponad tysiąc srebrnych monet oraz prawie dwa kilogramy bryłek srebra.

Doskonale zachowane monety pochodzą z czasów Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego (XII wiek).

Znalezienie skarbu było dla prowadzących prace pod kierunkiem dr. Dariusza Rozmusa naukowców zaskoczeniem. Naczynie z monetami spoczywało bowiem na terenie osady hutniczej, w której produkowano ołów i srebro na przemysłową skalę. Przed sześcioma laty odkryto tam pierwszy z kilku świetnie zachowanych pieców hutniczych.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: