Posłowie decydują, co dalej z nową ustawą o akcyzie. Dla konsumenta wyższa akcyza może oznaczać droższe piwo, kosmetyki czy też na przykład sprzęt elektroniczny. O wysokości podatku akcyzowego posłowie mają zdecydować wieczorem.

Po ciężkich bojach lobbystów z branży piwnej możemy spodziewać się ich zwycięstwa – akcyza na piwo prawdopodobnie nie wzrośnie, czego chcieli senatorowie. Będzie za to podwyżka podatku na wyroby spirytusowe.

Cały czas nie wiadomo, czy jako jedyny kraj w UE, będziemy mieć akcyzę na kosmetyki – Senat chciał ją zlikwidować, ale sejmowa komisja finansów chce jej utrzymania. W dodatku uprzywilejowani będą mężczyźni, bo większość kosmetyków dla panów nie będzie objętych podatkiem.

Choć część opozycji zarzuca temu pomysłowi, że dyskryminuje on kobiety, rząd tłumaczy, że względy budżetowe decydują o tym, jest to ok. 120 mln wpływów rocznie - mówi wiceminister finansów Robert Kwaśniak.

Senatorowie chcą też przywrócić akcyzę na jachty i wysokiej klasy sprzęt elektroniczny – rząd jest temu jednak przeciwny, więc raczej do tego nie dojdzie.

17:20