Członkowie obu izb rosyjskiego parlamentu wydali oświadczenie, w którym napisali, że rezolucja OBWE jest bezpośrednią obrazą milionów rosyjskich żołnierzy, którzy oddali życie za wyzwolenie Europy od faszyzmem.
Rezolucja, uchwalona 2 lipca w Wilnie, nosi tytuł "Zjednoczenie podzielonej Europy". Wskazano w niej, że w XX wieku europejskie kraje ucierpiały z rąk dwóch reżimów, które niosły za sobą ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości - nazistowskiego i stalinowskiego.
Szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE Aleksandr Kozłowski określił rezolucję, jako obraźliwą, antyrosyjską akcję i gwałt na historii.