Papież Franciszek pojawił się znów w oknie przy Franciszkańskiej 3! Mówił o młodych parach, małżeństwie i rodzinie. "Trzy słowa, które pomogą przeżyć małżeństwo: proszę pozwól, przebacz i dziękuję" - radził. Wcześniej prawie 1 mln wiernych słuchało słów Franciszka na Błoniach. "Napełnia mnie bólem, gdy spotykam młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami, którzy rzucili ręcznik przed rozpoczęciem walki, którzy się poddali nie rozpocząwszy nawet gry" - powiedział Franciszek. Jak ocenił, nie ma nic piękniejszego, niż podziwianie pasji i energii młodych ludzi. Zobaczcie zapis naszej czwartkowej relacji z wizyty Franciszka!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:40

Za nami drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce. Trzeci, piątkowy będzie - jak zaznaczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi - skoncentrowany na kwestiach cierpienia, bólu i krzywdy. Papież odwiedzi m.in. Muzeum w Auschwitz i pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Już teraz zapraszamy na piątkową relację na żywo!

22:08

Czwartek to kolejny dzień ŚDM Kraków 2016, podczas którego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg wydarzenia nie odnotowały poważniejszych zakłóceń. 

Po zakończeniu uroczystości doszło do zatoru, kiedy pierwsi pielgrzymi opuścili Błonia, a trasa przejazdu papieża była zamknięta. Po przejeździe papieża droga została otworzona i pielgrzymi idą zatłoczonymi ulicami, ale swobodnie - mówi rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM mł. insp. Mariusz Ciarka.

21:33

Papież Franciszek w homilii na Błoniach zachęcał młodych do działania.  Przekonywał, że mogą zmieniać świat. Przekonywał, ze miłosierdzie ma oblicze młodości. To szansa, przyszłość, ale też marzenie - tak pierwsze spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą na Błoniach komentuje dla nas ksiądz doktor Robert Nęcek. Zobacz film:


21:00

Pielgrzymi nadal na krakowskich ulicach:

20:35

Uczestnicy zakończonego spotkania z papieżem opuszczają Krakowskie Błonia i kierują się do miasta. Około godz. 20.30 organizatorzy zaapelowali, by ci, którzy pozostali, wstrzymali się z opuszczeniem tego miejsca, ponieważ drogi wyjazdowe są pełne.

20:20

Buonanotte - mówi papież i żegna się na dziś z młodymi. 

20:13

Trzy słowa, które pomogą przeżyć małżeństwo: proszę pozwól, przebacz i dziękuję - podkreśla papież. 

20:12

Franciszek poświęca swe przemówienie młodym parom, małżeństwom i rodzinie. Nie jest łatwo w dzisiejszych czasach stworzyć rodzinę, oddać życie drugiemu człowiekowi - mówi papież do zgromadzonych pod oknem papieskim. 

20:11

Papież pojawił się w oknie! Dobry wieczór - rozpoczął w języku polskim. Dobry wieczór! Dobry wieczór! - odpowiedzieli młodzi ludzie. Franciszek zapowiedział jednak, że będzie mówił po hiszpańsku. 

20:04

Papież moze pojawić się w oknie już za chwilę, ale młodzi są przygotowani na długie oczekiwanie i siąpiący co jakiś czas deszcz. Mają peleryny i maty do siedzenia, które rozłożyli na trawniku.

19:58

Jeszcze raz - Błonia w Krakowie wypełnione po brzegi:

19:55

Naprzeciwko kurii na ponowne wyjście Franciszka do okna papieskiego oczekuje kilka tysięcy pielgrzymów z Polski i wielu państw świata, m.in. Hiszpanii, Włoch, Francji, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Australii. Przez bramki, w których policja kontroluje wchodzących wciąż docierają nowi.

19:52

19:50

Zobacz pełną treść przemówienia papieża Franciszka:

19:40

Wierni zgromadzeni przy ul. Franciszkańskiej mają nadzieję, że tak jak w środę papież wyjdzie do okna, porozmawia z nimi i pozdrowi ich.

19:33

Papież Franciszek wrócił już do rezydencji Arcybiskupów Krakowskich. Na całej trasie przejazdu pozdrawiał zgromadzonych przy ulicach, on sam także ich pozdrawiał.

19:30

Papież wraca na Franciszkańską 3. Jedzie do krakowskiej kurii papamobile.

19:14

Wszyscy prośmy teraz Pana: zaangażuj nas wszystkich w przygodę miłosierdzia! Zaangażuj nas w przygodę budowania mostów i burzenia murów (płotów i zasieków); zaangażuj nas w przygodę spieszenia z pomocą ubogiemu, temu, kto czuje się samotny i opuszczony, kto już nie odnajduje sensu swego życia - apelował papież. 

19:09

Chcesz życia pełnego? Zacznij od tego, byś pozwolił się wzruszyć! Ponieważ szczęście rodzi się i rozkwita w miłosierdziu: ono jest jego odpowiedzią, zaproszeniem, wyzwaniem, Jego przygodą: miłosierdzie - mówi Franciszek. 

19:04

Jezus Chrystus jest tym, który potrafi obdarzyć prawdziwą pasją życia, Jezus Chrystus jest tym, który nas prowadzi do tego, byśmy nie zadowalali się byle czym i dawali to, co w nas najlepsze; to Jezus Chrystus, stawia nam wyzwania, zachęca nas i pomaga nam, by powstawać za każdym razem, kiedy uważamy siebie za przegranych. To Jezus Chrystus pobudza nas do podniesienia wzroku i do wzniosłych marzeń - podkreśla papież. 

19:00

Papież podkreślił, że nie można pozwolić, żeby okradziono nas z tego, co w nas najlepsze: z energii, radości, marzeń. W zamian - jak powiedział - dawane są fałszywe złudzenia.

Drodzy przyjaciele, pytam was: czy chcecie dla waszego życia tego wyobcowującego "oszołomienia", czy też chcecie poczuć moc, która sprawia, że czujecie się żywi, pełni? Wyobcowujące oszołomienie, czy moc łaski? Jest jedna odpowiedź, by być spełnionymi, aby mieć odnowione siły: nie jest to rzecz, nie jest to jakiś przedmiot, ale żywa osoba - która nazywa się Jezus Chrystus - pyta zgromadzonych Franciszek. 

18:55

Napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi "emerytami". Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy "rzucili ręcznik" przed rozpoczęciem walki. Którzy się "poddali", nie rozpocząwszy nawet gry - podkreśla Franciszek. 

18:54

Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze; serce miłosierne ma odwagę, by porzucić wygodę, otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów - powiedział papież Franciszek w czwartek na krakowskich Błoniach.

18:53

To wspaniałe, i raduje się moje serce, gdy widzę, jak bardzo jesteście żywiołowi. Kościół dziś na Was patrzy i chce się od Was uczyć, aby odnowić swoją ufność w miłosierdzie Ojca, który ma zawsze młode oblicze i nie przestaje nas zapraszać, abyśmy należeli do Jego Królestwa - mówi Franciszek. 

18:47

Papież wita uczestników ŚDM zebranych na Błoniach. 

Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi, biskupom, kapłanom, zakonnikom, seminarzystom i wszystkim, którzy Wam towarzyszą. Dziękuję tym, którzy umożliwili naszą dzisiaj obecność w tym miejscu, którzy się zaangażowali, abyśmy mogli przeżywać to święto wiary - mówi Franciszek.

18:28

Papieża powitali przedstawiciele uczestników ŚDM. "Przywołałeś na wszystkich tutaj na Światowe Dni Młodzieży, razem chcemy śledzić drogę Jezusa Chrystusa, iść nią" - mówiła jedna z uczestniczek.

18:11

Taneczna animacja, procesja z flagami i pieśni powitały papieża Franciszka na krakowskich Błoniach:

17:59

Owacje na stojąco, śpiewy - tak młodzież witała papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. 

17:55

Papież, jak każdy z uczestników, który zarejestrował się na Światowych Dniach Młodzieży, odebrał plecak pielgrzyma, a w nim pakiet m.in. z modlitewnikiem, przewodnikiem i przeciwdeszczową peleryną. Franciszek odebrał plecak od młodych ludzi.

17:54

Żyjemy w niełatwym świecie, wstrząsanym konfliktami i przemocą. Chcemy być ludźmi pokoju. Chcemy być świadkami miłosierdzia Boga - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, witając na krakowskich Błoniach Ojca Świętego.

17:53

17:51

17:47

Takie upominki otrzymał papież Franciszek od krakowskiego MPK!

17:44

17:37

Pielgrzymi z całego świata wciąż gromadzą się na Błoniach!

17:33

Franciszek jest entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. Wielokolorowy tłum nadal zmierza wszelkimi możliwymi uliczkami na krakowskie Błonia. Ponieważ pogoda w czwartek w Krakowie jest deszczowa, większość pielgrzymów ma na sobie żółte, niebieskie bądź czerwone peleryny.

17:32

Tramwaj zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

17:31

Pielgrzymi w drodze na Błonia:

17:28

Radośnie, kolorowo, naprawdę pięknie :)

17:27

Błonia pełne młodzieży:

17:24

W podróży tramwajem na Błonia Franciszkowi towarzyszyło kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi będą tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

Papież skorzystał z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższych w Polsce składów tramwajowych. To pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Skład jest pomalowany na biało-żółto.

17:2217:11

Papież Franciszek w tramwaju z młodzieżą niepełnosprawną.


17:00

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył papieżowi symboliczny klucz do miasta. Uroczystość odbyła się przed rezydencją biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej. 

16:47

Osoby na wózkach i poruszające się o kulach, niewidomi, dorośli z zespołem Downa i inni zebrali się na trasie przejazdu tramwaju, którym papież pojedzie z niepełnosprawnymi.

16:36

16:33

Papieski tramwaj już wyruszył:

15:50

Krakowskie Błonia zapełnione już w jeden trzeciej - donoszą nasi reporterzy ze studia RMF FM. Jest głośno, barwnie, wielonarodowo i radośnie. 

15:42

Krzyż wykonany z drewna przez wielickich górników znajdzie się przy głównym ołtarzu podczas papieskiej mszy św. w Campus Misericordiae w Brzegach. Po Światowych Dniach Młodzieży ozdobi zabytkowy szyb Regis.

15:35

15:30

Drogi dojazdowe i teren w Brzegach, gdzie w sobotę i niedzielę papież spotka się z młodzieżą, są zamknięte, ponieważ trwa sprawdzenie pirotechniczne. Testowane są też rozstawione już instalacje oświetleniowe, nagłośnienie i telebimy w poszczególnych sektorach.

15:28

Papież Franciszek w drodze do Kurii w Krakowie:

15:22

"Pan uwielbia uczestniczyć w naszym codziennym życiu i podążać za nami" - to drugi dziś opublikowany przez Franciszka wpis na Twitterze. 

15:00

"Pan jest wśród nas i opiekuje się nami, ale za nas nie decyduje" - napisał papież na Twitterze.

14:03

Papież Franciszek jest już w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Teraz będzie odpoczywać przed wyjazdem o 17:00 na Błonia, gdzie ma spotkać się z młodzieżą.

13:55

Tak wyglądał przejazd kolumny z papieżem z lotniska na Balicach do Pałacu Biskupiego:

13:52

14 ruchomych patroli na quadach, ponad 50 karetek i 138 pieszych patroli medycznych będzie towarzyszyło pielgrzymom na Błoniach podczas spotkania z papieżem Franciszkiem.

Dla pielgrzymów przygotowano także 8 namiotów szpitalnych i 42 punkty medyczne. Łącznie na ulicach Krakowa i na Błoniach dyżurować będzie ponad 1,2 tys. ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy.

13:48

Zamknięta jest cała trasa z lotniska na Balicach na ul. Franciszkańską, czyli obwodnica Bielan, ulice: Mirowska, Księcia Józefa, Kościuszki i Zwierzyniecka. W okolicach kurii zablokowany jest wjazd na ul. Straszewskiego, natomiast na ul. Piłsudskiego kursuje tylko komunikacja miejska.

Policjanci pozamykali boczne wjazdy na trasę przejazdu kolumny. Ulice będą otwierane zaraz po przejeździe papieża.

Na kolejne utrudnienia trzeba przygotować się po godz. 17:00, kiedy papież będzie jechał tramwajem na Błonia.

13:30

Śmigłowiec z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował ok. godz. 13:30 na lotnisku w krakowskich Balicach. Teraz ojciec święty będzie odpoczywać przed wieczornym oficjalnym otwarciem Światowych Dni Młodzieży i spotkaniem z młodzieżą na krakowskich Błoniach. Do Domu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej 3 papież uda się samochodem.

Śmigłowiec wylatując z Częstochowy zatoczył dwa koła. Według organizatorów, na miejscu mogło być nawet ponad 500 tys. osób. Pielgrzymi, żegnając ojca świętego, skandowali "Dziękujemy" i śpiewali pieśni, m.in. "Abba Ojcze".

13:16

O godz. 17:00 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekaże papieżowi Franciszkowi klucze do Krakowa. Potem papież przejedzie tramwajem na Błonia wraz z sześcioma osobami niepełnosprawnymi. >>>TU PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEMAT TRAMWAJU, KTÓRYM BĘDZIE JECHAŁ PAPIEŻ<<<

12:57

Start śmigłowców, z których jednym podróżuje Franciszek, i pierwsze chwile lotu możecie zobaczyć na krótkim nagraniu, zarejestrowanym przez towarzyszącego papieżowi jezuitę Antonio Spadaro:

12:52

Śmigłowiec z papieżem Franciszkiem wystartował z Częstochowy i jest w drodze do Krakowa. Decyzja o środku transportu ważyła się do ostatniej chwili - policjanci jeszcze o 12:30 nie wiedzieli, czy papież wróci do Krakowa samochodem i będą musieli ponownie zamknąć drogi DK1, S1 i autostrada A4. Służby drogowe zapewniały, że są gotowe na taki wariant. O tym, że papież wróci śmigłowcem zdecydował BOR.

Na jasnogórskich błoniach papież  przewodniczył mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - z udziałem m.in. władz państwowych i setek tysięcy wiernych.

>>>TUTAJ PRZECZYTACIE CAŁĄ RELACJĘ Z PAPIESKIEJ MSZY NA JASNEJ GÓRZE<<<