Strażacy opanowali pożar katedry Notre Dame w stolicy Francji Paryżu. Ogień, który pojawił się przed godziną 19 polskiego czasu, było widać z daleka. Runęła iglica kościoła, po chwili także dach nawy poprzecznej. Paryska prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia Notre Dame.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
*** Ogień w Katedrze Notre Dame pojawił się o godzinie 18:50

*** Ogień szybko rozprzestrzenił się na dach średniowiecznego zabytku

*** Teren wokół katedry został ewakuowany

***Jak podaje Agencja Reuters, jeden ze strażaków został ciężko ranny

04:10

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. 

W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień.

Pisze o tym na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro", który powołuje się na źródła w prokuraturze.

03:55

Około godziny 3 w nocy udało się opanować żywioł i ogień trawiący katedrę jest obecnie "pod kontrolą".

01:42

Pożar spowodował ogromne zniszczenia.

00:38

Premier Theresa May, minister spraw zagranicznych W. Brytanii Jeremy Hunt i arcybiskup Canterbury Justin Welby skierowali w poniedziałek słowa solidarności pod adresem Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame będącej jednym z symboli chrześcijaństwa. Zaznaczyła, że "jej myśli są dzisiejszego wieczoru z Francuzami i służbami ratunkowymi, które walczą ze straszliwym pożarem katedry Notre Dame".

00:05

Prezydent Macron zapowiedział oficjalnie, że zabytkowa katedra zostanie odbudowana. Podkreślił, że osobiście będzie nad tym czuwał. Zapowiedział, że od jutra zacznie się zbieranie funduszy na ten cel. Wyraził również solidarność ze wszystkimi katolikami i tymi, którzy są zszokowani pożarem.

23:45

Strażacy próbują w tej chwili ustalić skalę zniszczeń, dzięki filmom nagrywanym przez drony. Na nagraniach widać płonącą katedrę zewnątrz i wewnątrz. Przedstawiciele MSW twierdzą, że straży pożarnej udało się ugasić część pożaru. Dwie trzecie dachu jednak runęło. Jak podaje Agencja Reuters, jeden ze strażaków został ciężko ranny. Na ten moment nie mówi się o innych ofiarach.

23:39

Płonie symbol chrześcijańskiej Europy - powiedział były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w specjalnym oświadczeniu, wydanym w związku z wieczornym pożarem paryskiej katedry Notre Dame. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie - podkreślił.

Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie katedra Notre-Dame, tak nam bliska i droga, symbol chrześcijańskiej Europy - mówił kard. Dziwisz.

Przypomniał podróż Ojca Świętego Jana Pawła II do Francji i jego przemówienie wygłoszone przed tą świątynią do narodu francuskiego. Polska była zawsze bliska Francji i Francja była bliska Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie - podkreślił.

23:30

Płonie katedra Notre Dame, jeden z symboli chrześcijańskiej Europy. Porażające... - napisała w poniedziałek wieczorem na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

23:20

Katedrę Notre Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pożaru średniowiecznej katedry Notre Dame w Paryżu.

We wcześniejszym wpisie premier zaznaczył z kolei, że Notre Dame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii. Zdaniem Morawieckiego jest to tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki.

23:08

Francuscy strażacy informują, że udało się uratować obie wieże Notre Dame


23:00

Strażacy wynoszą relikwie i dzieła sztuki z wnętrza płonącej katedry Notre Dame. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że udało się już ocalić wiele relikwii. Z dziełami sztuki jest jednak większy problem. Chodzi np. o malowidła ścienne, których nie można wynieść.

Już ogłoszono, że od wtorku będą zbierane datki na odbudowę świątyni, co może trwać nawet wiele dziesięcioleci.

22:36

Dyrekcja weneckiego teatru La Fenice, który został dwa razy zniszczony przez pożar, zapewniła paryżan i wszystkich Francuzów o swej bliskości w związku z pożarem katedry Notre Dame. "Podnieśliśmy się z ognia silniejsi" - podkreślono w tweecie z Włoch.

"Zostaliśmy strawieni przez pożar, ale z ognia podnieśliśmy się silniejsi niż wcześniej. Jesteśmy u waszego boku, przyjaciele, nie bójcie się" - to przesłanie teatru La Fenice na Twitterze po angielsku i włosku.

22:23

Najbliższa godzina będzie decydująca dla możliwości opanowania pożaru - powiedział rzecznik katedry Notre Dame w Paryżu. Wcześniej podano, że nie można użyć do gaszenia budowli wody zrzucanej z samolotu.

21:59

W Paryżu biją wszystkie dzwony. Arcybiskup francuskiej stolicy nakazał, by ten dźwięk towarzyszył pożarowi trawiącemu najważniejszą świątynię miasta i jedną z najważniejszych na świecie. Paryżanie we łzach. Na kolanach modlą się o uratowanie Notre Dame.


21:55

Według stołecznej prefektury spuszczenie dużej ilości wody z helikopterów na płonącą katedrę mogłoby spowodować zawalenie się jej sklepienia - bo według strażaków - wprawdzie duża część dachu się zawaliła - ale sklepienie katedry nie runęło.

Ulice wokół katedry zostały zamknięte dla ruchu samochodowego - wozy straży pożarnej mają trudności z dojazdem w niektóre miejsca, bo ulice wokół katedry są często bardzo wąskie.

MSW podkreśla, że trudno powiedzieć, jak duża część budowli została już zniszczona przez płomienie. 


21:52

Blisko pół tysiąca strażaków walczy z gigantycznym pożarem. Drabiny, którymi dysponują są jednak - według specjalistów - zbyt krótkie, by gasić pożar budowli, której wysokość sięgała stu metrów.


21:49

Na oczach całego świata pali się historia Francji, Europy, świata. Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


21:42

W Paryżu przebywa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jak pisze na Facebooku, zwiedzał katedrę Notre Dame na kilka godzin przed wybuchem pożaru.

"Od rana była ogromna ilość uzbrojonych żołnierzy z bronią maszynową, na każdej stacji metra i przed wejściami do muzeów. Tak jest tutaj już zawsze, ale zakonnicy, u których nocuję twierdzą, że jest pełna gotowość sił policyjnych przez Świętami Wielkanocnymi"

 


21:26

"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame.

Pierwsza część tweetu Tuska jest po francusku, druga po angielsku: "Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute l’Europe. We are all with Paris today". 


21:12

Agencja Reutera twierdzi, że ogień pojawił się już w jeden z wież katedry. Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków świata, ważny nie tylko dla chrześcijan. Jest symbolem Francji, symbolem Paryża, który trafił do świadomości nas wszystkich również dzięki słynnej powieści Wiktora Hugo "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu ". Notre-Dame, to w tłumaczeniu "Nasza Pani", a nazwa dotyczy Matki Boskiej. To jest jedna z najpiękniejszych średniowiecznych katedr na świecie, pełna niezwykłych witraży, dzieł sztuki. Są tam również słynne organy. Katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


21:09

Na wyspę Ile de la Cite przybył  prezydent Francji Emmanuel Macron razem z premierem Edouardem Philippe'em. Prezydent w tweecie napisał, że podziela "emocje całego narodu". Jak podaje paryska straż pożarna, szybko szerzący się pożar zaczął się od strychu. 

21:01

Ewakuowana jest cała wyspa Île de la Cité na Sekwanie, której znaczną część zajmuje średniowieczna perła Paryża. 

20:55

Korespondent RMF FM w Londynie Bogdan Frymorgen: Serca Brytyjczyków i słowa komentatorów skierowane są na Paryż. To jedna z najtragiczniejszych z katastrof w historii kultury europejskiej - brytyjscy eksperci nie przebierają w słowach. Katedra Notre Dame jest ikoniczna również i dla Wyspiarzy, codziennie tysiące ich odwiedza stolicę Francji. Są poruszeni pożarem, paradoksalnie w erze brexitu. Dziś wyjątkowo czują emocjonalną więź z kontynentem.

20:52

Korespondent RMF FM w Paryż Marek Gładysz donosi, że część strażaków jednocześnie rozpoczęła ewakuację część dzieł sztuki znajdujących się w katedrze.

Prokuratura wszczęła śledztwo, by ustalić przyczyny pożaru - według wstępnych informacji może mieć on związek z pracami remontowymi, które trwały w budowli. Specjaliści nie wiedzą jednak, dlaczego płomienie zaczęły się rozprzestrzeniać tak szybko.

20:42

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.


20:28

W płonącej katedrze Notre Dame w Paryżu pożar rozszerza się. Na zdjęciach widać, że ogień objął dach transeptu (nawy poprzecznej). Rzecznik katery Andre Finot powiedział w rozmowie telefonicznej, że przyczyna pożaru pozostaje nieznana. 

20:25

Francuska policja podała, że w pożarze nikt nie ucierpiał. Natomiast paryska prokuratura już wszczęła dochodzenie.

20:07


Języki ognia i czarne kłęby dymu widać z daleka. Płonie dach kościoła, który jest światowej klasy zabytkiem znajdującym się w historycznym centrum Paryża. Agencja Reutera podała - powołując się na świadków - że runął dach kościoła.

20:00


Teren wokół średniowiecznej katedry został ewakuowany. Na miejscu są strażacy.

Policja wszystkich przeganiała na drugą stronę ulicy, bo pod wpływem ciepła zaczęły strzelać dachówki, można było odłamkiem dostać - mówił w rozmowie z RMF FM pan Łukasz Chojnacki, który jest świadkiem pożaru.

Polski przedsiębiorca wskazał, że według jego wiedzy straż pożarna pojawiła się na miejscu mniej więcej w ciągu 15 minut.

Nie dziwię się, że tak to wyglądało, bo o tej porze w Paryżu są straszne korki - twierdzi pan Łukasz.

Relację pan Łukasza przeczytacie <<< TUTAJ >>>

19:50


Przyczyny wybuchu pożaru nie są znane, ale podejrzewa się, że powodem mogą być prace renowacyjne prowadzone w środku liczącego 850 lat gotyckiego kościoła.

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

W zeszłym roku władze francuskiego Kościoła wezwały do pilnej zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytku.

19:40


Skali pożaru nie ustalono. Na zdjęciach w "Le Figaro" widać kłęby dymu w przedniej części kościoła. 

W związku pożarem odwołano emisję orędzia prezydenta Francji Emmanuela Macrona do narodu. Macron ma się udać w rejon katedry - poinformował przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić "okropny pożar", który wybuchł w katedrze. "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała. Notre Dame to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" francuskiego pisarza Victora Hugo.

Jej nazwę tłumaczy się jako "Nasza Pani" i odnosi się do Matki Boskiej.

Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku.

Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345). Katedra utraciła zadaszenie wież podczas Rewolucji Francuskiej. Uniknęła zburzenia tylko dzięki temu, że rozbiórka zagroziłaby uszkodzeniem sąsiednich budynków, dlatego katedra przetrwała do naszych czasów.