RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Porażka, która nie hańbi

Autor: Publikacja: Niedziela, 30 maja (10:23) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Eksperci wieszczyli szybką porażkę. Nawet niektórzy polscy bokserzy tylko lekko się uśmiechali, kiedy padało pytanie o walkę Sosnowskiego. Okazało się jednak, że Polak - zgodnie z zapowiedziami - postawił Ukraińcowi wysokie wymagania. A jak wyglądały inne walki Polaków o mistrzowskie pasy?

Było ich już 21. Bilans? Bez rewelacji... Dziesięć wygranych, dwa remisy i dziewięć porażek.

Najlepiej prezentuje się w tym zestawieniu Tomasz Adamek. Był czempionem w dwóch kategoriach: półciężkiej (WBC) i junior ciężkiej (IBF), a z siedmiu walk wygrał sześć. Teraz ma nadzieję na walkę o pas w wadze ciężkiej.

Równie dużo mistrzowskich walk ma na koncie Andrzej Gołota. Bokser nazywany „ostatnią nadzieją białych” czterokrotnie dostał ostre lanie i nigdy czempionem nie został. Choć przecież walki z Johnem Ruizem czy Chrisem Byrdem można było spokojnie wygrać. Gorzej wyglądała sprawa z Lenoxem Lewisem...

Obecnie jedynym polskim czempionem jest Krzysztof "Diablo" Włodarczyk - posiadacz pasa WBC w wadze junior ciężkiej. Wcześniej zdobył tytuł IBF, a stracił go w rewanżu z Amerykaninem Stevem Cunninghamem - tym samym, którego później pokonał Adamek.

Można jeszcze wspomnieć o Dariuszu Michalczewskim – bokserze z pewnością wybitnym, ale walczącym (pomijając cztery ostatnie walki) pod niemiecką flagą.

Siedem lat temu o pas w wadze lekkiej walczył jeszcze Maciej Zegan. Przegrał niejednogłośnie na punkty z Uzbekiem Arturem Grigorjanem, choć był to dość wątpliwy werdykt.

Bilans Polaków w walce o mistrzowskie pasy:

- Tomasz Adamek (6-1)

- Krzysztof Włodarczyk (2-1-1)

- Dariusz Michalczewski (2-2)

- Andrzej Gołota (0-1-3)

- Maciej Zegan (0-1)

- Albert Sosnowski (0-1)

Źródło: RMF FM FB

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: