Było ich już 21. Bilans? Bez rewelacji... Dziesięć wygranych, dwa remisy i dziewięć porażek.
Najlepiej prezentuje się w tym zestawieniu Tomasz Adamek. Był czempionem w dwóch kategoriach: półciężkiej (WBC) i junior ciężkiej (IBF), a z siedmiu walk wygrał sześć. Teraz ma nadzieję na walkę o pas w wadze ciężkiej.
Równie dużo mistrzowskich walk ma na koncie Andrzej Gołota. Bokser nazywany „ostatnią nadzieją białych” czterokrotnie dostał ostre lanie i nigdy czempionem nie został. Choć przecież walki z Johnem Ruizem czy Chrisem Byrdem można było spokojnie wygrać. Gorzej wyglądała sprawa z Lenoxem Lewisem...
Obecnie jedynym polskim czempionem jest Krzysztof "Diablo" Włodarczyk - posiadacz pasa WBC w wadze junior ciężkiej. Wcześniej zdobył tytuł IBF, a stracił go w rewanżu z Amerykaninem Stevem Cunninghamem - tym samym, którego później pokonał Adamek.
Można jeszcze wspomnieć o Dariuszu Michalczewskim – bokserze z pewnością wybitnym, ale walczącym (pomijając cztery ostatnie walki) pod niemiecką flagą.
Siedem lat temu o pas w wadze lekkiej walczył jeszcze Maciej Zegan. Przegrał niejednogłośnie na punkty z Uzbekiem Arturem Grigorjanem, choć był to dość wątpliwy werdykt.
Bilans Polaków w walce o mistrzowskie pasy:
- Tomasz Adamek (6-1)
- Krzysztof Włodarczyk (2-1-1)
- Dariusz Michalczewski (2-2)
- Andrzej Gołota (0-1-3)
- Maciej Zegan (0-1)
- Albert Sosnowski (0-1)