RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Pomnik ofiar azbestu

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pierwszy na świecie pomnik ofiar azbestu został wzniesiony we Francji. Azbest nagminnie stosowany w powojennym budownictwie nazywany jest przez francuskich specjalistów "bombą z opóźnionym zapłonem".

Pomnik został wzniesiony w Normandii w tzw. azbestowej dolinie śmierci, gdzie tysiące robotników jeszcze 10 lat temu produkowało płyty budowlane z rakotwórczego materiału. Dziś większość z nich już nie żyje.

Cięliśmy azbest bez żadnych masek ochronnych i rękawic – wspomina jeden z pracowników chory na raka opłucnej. Każdego roku choroby nowotworowe wywołane azbestem zabijają 3,5 tysiąca byłych robotników; za ćwierć wieku liczba ofiar azbestu sięgnąć ma aż stu tysięcy.

Źródło: brak

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: