Kołobrzeska prokuratura umorzyła postępowanie wszczęte po zabójstwie Anny Dybowskiej, w którym badała, czy pracownicy PKP dopełnili wszystkich swych obowiązków, aby zapewnić dziewczynie ochronę.

Do zabójstwa dziewczyny doszło w lipcu. Anna Dybowska jechała z Kołobrzegu do Warszawy, gdzie miała zdawać na studia. Zamordowali ją dwaj młodzi mężczyźni, którzy - by uczcić urodziny jednego z nich, postanowili okraść przypadkową osobę w pociągu.

Upatrzyli sobie właśnie Dybowską, która siedziała sama w przedziale. Po obrabowaniu swej ofiary wyrzucili ją z pociągu. Zabójców ujęto po kilku dniach. Obaj przyznali się do zbrodni. Przebywają w areszcie, grozi im dożywocie.

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa przez PKP, polegającego na niedopełnieniu obowiązku zapewnienia ochrony osobom korzystającym z ich usług, na początku sierpnia, po złożeniu zawiadomienia przez Zespół ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw urzędu miasta stołecznego Warszawy.

W uzasadnieniu tego zawiadomienia napisano, że bandycki napad stał się możliwy, ponieważ w pociągach często nie ma ochrony, co stwarza możliwości działania zorganizowanym grupom przestępczym wyspecjalizowanym w napadach na podróżnych.

Kołobrzeska prokuratura uznała jednak, że zarówno PKP, jak i żaden z jej pracowników nie dopuścił się niedopełnienia obowiązków, polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

Nie ma w sprawie takich faktów ustalonych, które pozwalałyby przyjąć, że postępowanie pracowników kolei naraziło Annę Dybowską na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - podkreślił prokurator Kuc.

Dodał, że nie ustalono też, by któryś z pracowników PKP nie udzielił dziewczynie pomocy w sytuacji zagrożenia utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ojciec zamordowanej dziewczyny - Jerzy Dybowski - zapowiedział, że złoży zażalenie na decyzję prokuratury w Kołobrzegu. Jego zdaniem pracownicy PKP inaczej zeznawali przed prokuratorem z Kołobrzega, a inaczej w sprawie o zabójstwo - którą prowadzi prokuratura skierniewicka.