RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Peru: Odkryto świątynię sprzed 4 tysięcy lat

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Świątynię sprzed 4 tysięcy lat odkopano na północnym wybrzeżu Peru. Walter Alva, który kierował wykopaliskami, stwierdził, że jest to jedno z najstarszych tego rodzaju znalezisk na amerykańskim kontynencie. Wiek świątyni oceniono na podstawie datowania opartego na izotopie węgla C14.

Odkrycia dokonano w rejonie doliny Lambayeque, odległej o 760 kilometrów od stolicy Peru - Limy. Dolina znajduje się w pobliżu kompleksu Sipan, centrum administracyjnego i religijnego tzw. kultury Moche (poprzedzającej imperium Inków), odkrytego przez Alvę w latach 80. XX wieku.

W świątyni, znajdującej się wewnątrz większego kompleksu zabudowań, zachowały się schody wiodące do ołtarza, na którym najprawdopodobniej składano ofiary z ludzi. Alva dodał, że naukowców zaskoczyły metody budowy, projekt architektoniczny i malowidła ścienne, które mogą być najstarsze w Ameryce.

Na terytorium obecnego Peru, które niegdyś wchodziło w skład państwa Inków, znaleziono wiele cennych obiektów archeologicznych, w tym słynną górską cytadelę Inków Machu Picchu.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: