1 maja kończy się dwuletni okres przejściowy, kiedy stare kraje miały prawo do wprowadzenia restrykcji w dostępie do swoich rynków pracy. Nie skorzystały z tej możliwości tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.
Reszta krajów powinna do końca kwietnia zawiadomić Komisję Europejską, czy przedłuża okres przejściowy o przewidziane w kalendarzu kolejne trzy lata. Austria i Niemcy już zasygnalizowały, że chcą przedłużyć okresy przejściowe.
Finlandia i Hiszpania mniej lub bardziej oficjalnie zadeklarowały, że swe rynki jednak otworzą. Wiele krajów, w tym Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, jeszcze nie podjęło decyzji. Wcześniej z apelem o otwarcie rynków pracy wystąpiła Komisja Europejska.