Jest porozumienie pomiędzy Kolejami Śląskimi a Przewozami Regionalnymi o wzajemnym honorowaniu biletów. Od pierwszego października Koleje Śląskie przejmują trasę z Gliwic przez Katowice do Częstochowy.

Kto od przyszłej soboty będzie chciał się dostać koleją na przykład z Częstochowy do Katowic albo Gliwic, nie musi się martwić, gdzie kupić bilet. Porozumienie między Kolejami Śląskimi i Przewozami Regionalnymi pozwala na kupno biletu w kasie jednego albo drugiego przewoźnika. Bilet będzie tak samo ważny a firmy później rozliczą się między sobą. Nie dotyczy to biletu strefowego i liniowego Kolei Śląskich.

Podróżny za przejazd pociągiem Kolei Śląskich zapłaci nieznacznie mniej niż do tej pory w Przewozach Regionalnych. Na przykład jednorazowy bilet z Częstochowy do Gliwic będzie kosztował 19 zł. Przewozy Regionalne za tę samą podróż żądają 19 zł 70 gr. Tańsze są też bilety okresowe.

Najwięcej zaoszczędzą ci pasażerowie. którzy jeżdżą z Zawiercia do Katowic. W ich portfelu zostanie 20 złotych. Miesięczny Przewozów Regionalnych kosztował 225 zł. Od 1 października za ten sam bilet trzeba będzie zapłacić 205 zł.

Na przejętej od Przewozów Regionalnych trasie maja kursować nowoczesne pociągi typu Flirt i Elf. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego pociągi będą kursować co pół godziny. W sumie od poniedziałku do piątku miedzy Gliwicami i Częstochową Koleje Śląskie uruchomią 84 połączenia. W weekendy będzie ich o połowę mniej. Dodatkowo w sobotę i niedziele Koleje Śląskie uruchomią także połączenie do Wisły Głębiec z Częstochowy i Sosnowca.