Kto dostanie w tym roku literackiego Nobla? Jak Olga Tokarczuk będzie świętować rocznicę przyznania jej tej nagrody? O kim tym razem opowiedziała w swoim filmie Agnieszka Holland? Te bardzo ważne dla kultury pytania padną w najbliższym tygodniu.

Literacki Nobel

Laureata lub laureatkę poznamy w czwartek 8 października tuż po godzinie 13.00. W ubiegłym roku poznaliśmy aż dwa nazwiska - byli to Peter Handke oraz Olga Tokarczuk. Nagrody trafiły do Polki i Austriaka. Czy w tym roku będzie to pisarz spoza Europy?

Rocznica Nobla dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk dostała Nobla za rok 2018. Swoją decyzję Akademia Szwedzka ogłosiła w 2019 roku, po roku przerwy w przyznawaniu nagrody, która spowodowana była licznymi kontrowersjami wokół Szwedzkiej Akademii, zarzutami korupcji oraz molestowania seksualnego.

W sobotę 10 października o 18.30 świętowana będzie we Wrocławiu "Rocznica przyznania literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk". Prozę czytać będą autorka oraz aktorka Maja Ostaszewska. Zaśpiewa Maria Peszek. 

Wstęp na to wydarzenie odbędzie się na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych od 6 października. Spotkanie odbędzie się na Dziedzińcu Arsenału Miejskiego. Organizatorami są Fundacja Olgi Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal oraz Wrocławski Dom Literatury. 

"Szarlatan" Agnieszki Holland

Nowy film Agnieszki Holland w polskich kinach zadebiutuje 9 października.

Bohaterem filmu "Szarlatan" jest zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.  


Agnieszka Holland, twórczyni nominowanych do Oscara "W ciemności" i "Europy, Europy", a także "Obywatela Jonesa" i "Pokotu", gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości. Stawia w centrum opowieści postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda. Opowiada również zaskakującą love story oraz przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.


Opracowanie: