RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

NIK: Brudno i głodno w polskich szpitalach

Publikacja: Piątek, 24 kwietnia (10:07) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Brud i kiepskie wyżywienie to - według Najwyższej Izby Kontroli - największy problem w polskich szpitalach. Inspektorzy NIK-u skontrolowali 12 losowo wybranych lecznic. W ponad 120 przeprowadzili badania ankietowe.

Dyrektorzy zasłaniają się w takich przypadkach brakiem pieniędzy, jednak kontrolerzy odpowiadają: wystarczy dobrze zarządzać czystością i wyżywieniem, by wydać o wiele mniej przy zdecydowania lepszych efektach. Większość zarzutów dotyczyło, jak w przypadku szpitala Brudnowskiego w Warszawie, niechlujstwa i złej organizacji. Mopy, którymi sprzątaczki sprzątały sale, nie były gotowane i odkażane - mówi reporterowi RMF FM rzecznik NIK-u:

Dużo zastrzeżeń było też do szpitalnego żywienia. Chociaż posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej - w diecie stwierdzono stosowanie wędlin niskiej jakości, niedobory produktów zbożowych i nabiału, nadużywanie soli, nikłe stosowanie warzyw i owoców - powiedział prezes NIK-u Jacek Jezierski.

Kontrola wykazała też, że nie zapewniono bezpieczeństwa mikrobiologicznego posiłków. W czterech szpitalach badania inspekcji sanitarnej wykryły zarówno w posiłkach, jak i na rękach personelu kuchni szczepy bakterii będących zagrożeniem dla zdrowia pacjentów.

Okazuje się, że obecnie bardziej opłaca się zatrudnić zewnętrzne firmy, niż organizować własny catering i sprzątanie, choć bywa i tak, jak w Kaliszu, gdzie dyrektor szpitala dał zarobić o milion złotych więcej, niż wynikało to z cen rynkowych. Teraz będzie się tłumaczył przed prokuratorem.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: szpital NIK

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: