RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Niemcy ciągle płacą za zjednoczenie

Publikacja: Poniedziałek, 9 listopada (16:26) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Bilion trzysta miliardów euro. Tyle do tej pory Niemcy Zachodni wpompowali w odbudowę wschodnich landów. Przez 20-cia lat koszty utrzymywano w tajemnicy. Dopiero przy okazji rocznicy obalenia muru berlińskiego Niemcy oficjalnie przyznali ile kosztowało ich zjednoczenie.

20 lat temu Niemcy mieli wybór: albo najpierw się połączyć, a później modernizować, albo wybrać drogę, którą poszła Polska i najpierw odbudować NRD gospodarczo, a następnie zjednoczyć z RFN. Wybrali tę pierwszą drogę. Bardzo kosztowną, bo większość pieniędzy poszła nie bezpośrednio na wspieranie rozwoju gospodarczego, a na wydatki socjalne. Trzeba było tzw Ossies, czyli Niemcom ze Wschodu na przykład podnieść emerytury.

Ile jeszcze Niemcy Zachodni będą musieli zapłacić za zjednoczenie? Posłuchaj mojej rozmowy z ekonomistą Alfredem Adamcem. Jego zdaniem za zjednoczenie zapłacili nie tylko Niemcy ale i mieszkańcy innych krajów Starej Unii. Jak to możliwe? Dzięki pewnemu "zabiegowi" przy wprowadzeniu euro.

Tagi: Niemcy

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: