Problem najbardziej dotyka nauczycieli pracujących w szkołach ponadgimnazjalnych. W tego typu placówkach już jest zdecydowanie mniej młodzieży. Nauczyciele zatrudnieni w szkołach zawodowych mają duże problemy w utrzymaniu etatu i tracą pracę - mówi prezes łódzkiego ZNP Marek Ćwiek.
Najczęściej szkoły pozbywają się wuefistów i informatyków. O swoje posady nie muszą się martwić nauczyciele języków obcych, z wyjątkiem języka niemieckiego, bo młodzież woli uczyć się języka angielskiego. Oszczędzanie na nauczycielach polega też na zamianie pełnego etatu na trzy czwarte lub tylko połowę. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Wyderki: