ANR nie będzie już pomagała byłym pracownikom PGR-ów i ich rodzinom. W wyniku znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa od przyszłego roku pieniądze na pomoc socjalną przekaże rządowi. Skończą m.in. tzw. białe soboty, czyli wizyty lekarzy specjalistów w popegerowskich wsiach.

Polska wieś jest bardzo biedna; to tysiące ludzi bez pracy perspektyw i środków do życia, to kiepska komunikacja, utrudniony dostęp do służby zdrowia. Do tej pory z tą masą problemów walczyli urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych.

Nasi pracownicy brali udział w komisjach przyznających stypendia. To do nas przychodziły podania o pomoc, o protezy, okulary o konieczność badań w danych szkołach. To była praca organiczna na co dzień - mówi Grażyna Kaperko z ANR.

Agencja jeszcze do niedawna finansowała także tzw. białe soboty, czyli wizyty lekarzy specjalistów w popegerowskich wsiach. Teraz jednak znowelizowane prawo zabrania ANR wydawania pieniędzy na pomoc socjalną. Państwo zyska około 40 mln zł rocznie – dzieci mogą stracić zdrowie.

Czy warto? W Szkotowie na Warmii była Beata Tonn:

Jutro ostatnia biała sobota w innej warmińsko-mazurskiej wiosce, w Zalewie. Lekarzom i dzieciom będzie towarzyszyć RMF.