RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mazury: Obelisk Bismarcka musi zniknąć

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Obelisk upamiętniający niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka będzie musiał zostać usunięty z miejscowości Nakomiady na Mazurach. – tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Rozbiórce sprzeciwiał się wójt gminy, na terenie której stoi pomnik, Sławomir Jarosik.

Do budowy tego postumentu zużyto worek cementu i dwie taczki piachu. Bardzo bym chciał dożyć takich czasów, żeby służby państwa były tak aktywne, stanowcze, rygorystyczne i skuteczne we wszystkich przejawach życia społecznego w Polsce - mówi Jarosik.

Na koniec mała powtórka z historii. Bismarck prowadził tzw. Kulturkampf, który polegał na walce rządu pruskiego z Kościołem katolickim i germanizacji ludności polskiej.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: