RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kolejna odsłona walki o Warszawę

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Wojewoda mazowiecki Jacek Sasin unieważnił uchwałę Rady Warszawy, w której odmawia ona wygaszenia mandatu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Przewodniczący Rady Warszawy Lech Jaworski powiedział, że decyzję wojewody przyjął ze zdziwieniem. Według pana wojewody nie ma już uchwały rady miasta, a według mnie jest to działanie obarczone nieprawidłowościami - powiedział Jaworski. Dodał, że w imieniu Rady decyzję wojewody zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Z kolei rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś powiedział, że decyzja o unieważnieniu uchwały została podjęta, bo była ona "niezgodna z prawem".

W piątek minął czas, jaki wojewoda miał na podjęcie decyzji, czy uchwała o niewygaszaniu mandatu Gronkiewicz-Waltz jest zgodna z prawem.

Uchwała została przyjęta przez Radę Warszawy w lutym, kiedy wojewoda mazowiecki zapowiedział wygaszenie mandatu prezydent stolicy z powodu spóźnionego złożenia przez nią oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka. Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że

wcale nie musiała składać tego oświadczenia, bo jej mąż nie prowadzi działalności na terenie Warszawy.

Cała sprawa czeka na rozstrzygnięcie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W tej samej kwestii wypowiedział się już Trybunał Konstytucyjny. Uznał on przepisy dotyczące utraty mandatów przez samorządowców, którzy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych za sprzeczne z konstytucją.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: