RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Jastarnia ma własny pieniądz

Publikacja: Wtorek, 1 sierpnia (17:55) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Jastarnia jest pierwszą polską gminą, która ma własny lokalny pieniądz. Mosiężnymi merkami można płacić do końca września. Mennica Państwowa wybiła 20 tys. monet dla uczczenia 75. rocznicy powstania Juraty, miejscowości w gminie Jastarnia.

Pieniądz ma nominał „3 merki” i można go wymienić na 3 złote. Na rewersie monety znajduje się kontur wybrzeża Bałtyku z Półwyspem Helskim i napisem „75 lat Juraty”.

Nazwa „merki” oznacza stosowany dawniej na Kaszubach zwyczaj oznaczania sprzętu do łowienia ryb. Określone znaki pozwalały rozpoznać, do kogo należały dane przedmioty.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: