Górnicy domagają się, aby w zakładach przeróbki węgla nie podnosić wieku przechodzenia na emeryturę dla kobiet z 50 do 55 lat, a dla mężczyzn z 55 do 60 lat. Chcą też, aby prawo do wcześniejszej emerytury mieli także pracownicy zatrudnieni po reformie emerytalnej w 1991 r. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztof Kota:
Kopalnia w Bogdance zatrudnia 3,6 tys. pracowników. W ubiegłym roku wydobyła ponad 5 mln ton węgla, przyniosła około 80 mln zł zysku netto.