Papież przyleciał w środę do Krakowa z Włoch na Światowe Dni Młodzieży. Franciszek spotkał się m.in. z parą prezydencką oraz z biskupami w Katedrze Wawelskiej. Zgodnie z jego życzeniem, ten punkt wizyty miał charakter zamknięty. Wieczorem Ojciec Święty wyszedł do zebranych pielgrzymów i pojawił się w słynnym oknie papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:00

Kończymy nasza relację minuta po minucie. Śledźcie specjalny raport ŚDM i słuchajcie Faktów RMF FM.

21:51

Na zakończenie papież powiedział do zebranych: Dobranoc, proszę, nie róbcie za dużo hałasu.

21:46

Maciej Szymon Cieśla - to o nim mówił papież Franciszek:

21:38

Posłuchaj całego wystąpienia papieża Franciszka!

21:33


21:22

Króciutkie wystąpienie papieża - Franciszek pożegnał zebranych i powiedział: do jutra! Na koniec jeszcze błogosławieństwo.

21:19

Życie jest takie kochani młodzi - powinniśmy się przyzwyczaić do dobrych i złych rzeczy - mówi papież.

21:17

Papież zaczął od poruszającej historii Polaka, który brał udział w przygotowaniach ŚDM, jednak zmarł na początku lipca na raka. Papież prosi o chwilę ciszy i modlitwę za niego. Mowa o Macieju Szymonie Cieśli - projektanci komunikacji wizualnej po krakowskiej ASP.

Muszę powiedzieć jedną rzecz, która zasmuci wasze serca. Proszę o ciszę. To coś o jednym z was. Miał 22 lata, studiował grafikę i porzucił pracę, by być wolontariuszem ŚDM. I wszystkie te rysunki na flagach są jego. Obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzymów, które ozdabiają miasto. Właśnie w tej pracy odnalazł swoją wiarę - mówił papież o Macieju Szymonie Cieśli.

21:12

Papież Franciszek pojawił się w oknie na Franciszkańskiej! "Dobry wieczór" - powiedział do zebranych!

21:01


Na Franciszkańskiej 3 kilka osób zasłabło, służby medyczne udzieliły im pomocy. M.in. podawano tlen, kroplówki, jedną osobę posadzono w karetce.

20:59


Jak ujawnili biskupi na trwającej konferencji prasowej, papież podczas zamkniętego spotkania poprosił ich o zadawanie pytań. Padły cztery - dotyczące miłosierdzia, przeciwdziałania sekularyzacji, działaniu parafii w sytuacjach pojawiania się innych religijnych struktur, takich jak np. związki wyznaniowe oraz uchodźców.

20:44


Premier Beata Szydło jest wśród zgromadzonych osób, czekających przy ul. Franciszkańskiej 3 na pojawienie się papieża Franciszka w oknie Domu Arcybiskupów Krakowskich. Zawsze tutaj byłam, jak przyjeżdżał papież Jan Paweł II  i chciałam być dzisiaj - powiedziała premier.

20:41

Tysiące pielgrzymów czekają na papieża Franciszka pod oknem papieskim. Gdy papież jechał na Franciszkańską, tłumy młodych ludzi biegły przez Planty, by go zobaczyć. Na drodze przejazdu papieża słychać było okrzyki: "Papa Francesco! Papa Francesco!".

20:36


Prezydent Andrzej Duda i papież Franciszek podczas spotkania na Wawelu rozmawiali o konieczności szczególnej dbałości o rodziny, zwłaszcza wielodzietne i wielopokoleniowe - poinformował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

20:27

Najświeższe informacje z Franciszkańskiej od naszego reportera.

20:16

Najnowsze informacje od ZIKiT w Krakowie.

20:10

"O mądrość i miłosierdzie" - o pierwszym wystąpieniu papieża Franciszka pisze na blogu nasz dziennikarz.

Zobacz również:

20:02

Franciszek jest już na Franciszkańskiej 3. Teraz pora na kolację, później być może papież pojawi się w "papieskim oknie".

19:55

Na trasie przejazdu papieża witają tłumy. Jest głośno i radośnie!

19:50

Skończyło się spotkanie papieża z biskupami. Papież lada moment ruszy na Franciszkańską 3.

19:40

Wierni czekają już na Franciszkańskiej 3 na papieża. Franciszek lada moment ma ruszyć z Wawelu.

19:00

Gościem specjalnym naszego dziennikarza była Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera. Polityk pytana była m.in. o słowa papieża Franciszka, dotyczące kwestii uchodźców.

18:56Będziemy wsłuchiwać się w Twoje słowa - mówił kardynał Dziwisz, witając papieża.

18:50

Papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w Katedrze na Wawelu.

18:49

Pod Wawelem, gdzie trwa spotkanie papieża Franciszka z polskimi biskupami, jeden z pielgrzymów wszedł na latarnię i gra na trąbce; ludzie w rytm muzyki śpiewają "Alleluja".

18:40

Franciszka na Wawelu  powitał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. "Ojcze Święty, witamy Cię z największą radością!" - mówił. "Tu bije serce Polski!" - dodał.

18:30

W spotkaniu bierze udział około 130 biskupów. Podczas spotkania z Franciszkiem głos mają zabrać: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

18:22

Po wejściu papieża do katedry rozległy się brawa.

18:17

Koniec rozmowy z prezydentem. Teraz papież spotka się z biskupami katedrze. W Krakowie rozbrzmiewa dźwięk dzwonu Zygmunta. "Dla nas wielkim przeżyciem jest to, że rozkołyszemy Zygmunta podczas wyjątkowego wydarzenia - Światowych Dni Młodzieży. Patrzymy na młodzież, która przyjeżdża do Krakowa, jak na tę grupę ludzi, która będzie kształtowała świat w przyszłości. Chcielibyśmy, żeby wynieśli z Krakowa wielkie przywiązanie do religii katolickiej i dostrzegli jego wyjątkowość" - mówił wcześniej wawelski dzwonnik Marcin Biborski.

17:51


Po ceremonii oficjalnego powitania papież Franciszek udał się na spotkanie z prezydentem. W tym czasie premier Beata Szydło spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Prywatna rozmowa papieża Franciszka z prezydentem Dudą odbywa się w Sali Pod Ptakami. Po jej zakończeniu prezydent przedstawi papieżowi swoją rodzinę - żonę Agatę Kornhauser-Dudę i córkę Kingę. W sąsiednim pokoju nastąpi wymiana prezentów.

17:49

Dobra informacja z dróg:

17:48

Zobacz całe przemówienie papieża Franciszka:

17:46

Kwestia migracji wymaga mądrości i miłosierdzia; trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót tym, którzy chcą wrócić; jednocześnie potrzeba gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu - mówi papież.

17:43


Życie musi być zawsze przyjęte i chronione od poczęcia do naturalnej śmierci; do zadań państwa, Kościoła i społeczeństwa należy towarzyszenie i konkretna pomoc potrzebującym, aby dziecko nie było postrzegane jako ciężar, lecz jako dar - mówi papież.

Naród polski może liczyć na współpracę Kościoła, aby w świetle zasad chrześcijańskich umiał postępować na swej drodze, wierny swoim najlepszym tradycjom i pełen ufności i nadziei, także w chwilach trudnych - dodaje.

17:42

17:30


Pora na przemówienie papieża. Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży - mówi papież.

17:27

Teraz przemawia prezydent Andrzej Duda. To wydarzenie (ŚDM - red.), które łączy ludzi z całego świata w radości - mówi.

17:21

Papież Franciszek jest już na Wawelu. Zaczyna się część oficjalna powitania. Później spotkanie z biskupami.

17:14

Służby stopniowo przywracają ruch na ulicach na trasie przejazdu papieża.

17:11

W papamobile jedzie z Franciszkiem m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Konwój prowadzą policjanci na motocyklach.

17:05


Papież Franciszek już ruszył w papamobile! Teraz Ojciec Święty zmierza na Wawel.

17:01

17:00

Wierni witają przy drodze Franciszka.

16:57

Papież dotarł do klasztoru Norbertanek na Salwatorze i tu przesiądzie się do papamobile.

16:50

Uwaga mieszkańcy Krakowa!

16:33

Papież wyruszył w drogę na Wawel. Franciszek przejedzie na krakowski Salwator samochodem. Tam, przy klasztorze Norbertanek przesiądzie się do papamobile.

16:27

Papież pozdrawia wiernych z samochodu.

16:26

Papież jest już w samochodzie - to malutki Volkswagen Golf. Wkrótce wyruszy do centrum miasta.

16:21


Papieża witają tłumy pielgrzymów z flagami. Gdy Franciszek wychodził z samolotu, śpiewali pieśń religijną "Bądź pozdrowiony, gościu nasz".

16:17

Trwa oficjalne powitanie papieża na lotnisku.

16:15

Wojsko Polskie wita papieża na lotnisku. Papież: Czołem żołnierze!

16:12

Mieszkańcy Krakowa już czekają na przejazd papieża.

16:07

Papieża powitał radosny okrzyk wiernych, zebranych na lotnisku.

16:05

Papież Franciszek powiedział w samolocie dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży do Polski, że najbardziej właściwym słowem, by opisać to, co się dzieje na świecie, jest wojna. Świat jest pogrążony w wojnie, bo zatracił pokój - mówił papież.

16:02

15:58

Papieża na lotnisku powita już za moment para prezydencka. Na miejscu jest też premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie polskiego rządu.

15:52


15:50

Papież Franciszek już w Polsce. Samolot linii lotniczych Alitalia wylądował na lotnisku w Balicach!

15:43

Wierni czekają na lotnisku Balice! Papieski samolot wyląduje lada moment.

15:34

Transmisja na żywo z przejazdu papieża do zobaczenia na naszym profilu na Facebooku!

15:33

Papieski samolot już nad Polską!

15:30

Lotnisko w Krakowie już gotowe na przyjazd papieża!

15:00


Ok. godz. 15 w sektorze tuż obok płyty lotniska było ok. 200 osób i wciąż napływały kolejne. Zgromadzeni to wyłącznie Polacy, poza kilkoma zagranicznymi dziennikarzami.

W trakcie pobytu w Polsce papież będzie mieszkał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i być może już dziś, nie bacząc na zmęczenie podróżą, stanie w słynnym oknie papieskim, z którego wielokrotnie dialog z wiernymi prowadził Jan Paweł II.

(abs)