W połowie listopada w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce na Lubelszczyźnie rozpoczną się zdjęcia do indyjskiego filmu "Shaandaar". W komedii romantycznej rozgrywającej się na wielkim weselu wystąpią gwiazdy kina Bollywood.

Filmowcy mają przyjechać do Kozłówki 14 listopada i pracować tam przez tydzień. W tym czasie muzeum i cały zespół parkowo-pałacowy będzie niedostępny dla zwiedzających.

Dawna magnacka rezydencja Zamoyskich w Kozłówce ma "grać" część pałacu, w którym odbywają się ślubne uroczystości przedstawicieli dwóch bajecznie bogatych rodzin. Akcja rozgrywa się w baśniowym kraju. Weselne wydarzenia będą tłem dla historii miłosnego trójkąta, pełnej tajemnic, kłótni i konfliktów. W głównych rolach wystąpią gwiazdy młodego pokolenia kina Bollywood: Shahid Kapoor i Alia Bhatt.

Większość zdjęć powstaje w Anglii. Filmowcy z Indii zdecydowali się przenieść część do Kozłówki ze względu na tamtejsze wnętrza. Na terenie Europy jest to zupełnie unikatowy obiekt - wyjaśnia Maciej Żemojcin, prezes spółki Film Polska Productions, która jest polskim partnerem filmowców z Indii.

Monika Januszek-Surdacka z muzeum w Kozłówce tłumaczy, że filmowcy wykorzystają najbardziej okazałe wnętrza pałacu: tzw. "czerwony salon", czyli dawną salę balową, dawną sypialnię hrabiny oraz klatkę schodową, a także kuchnię i jedną z łazienek. O Kozłówce mówi się "mały Wersal". Błyski złoceń na ramach obrazów, marmurowe schody, kute balustrady, wersalskie świeczniki - to wszystko robi wrażenie. Pałac został urządzony jako reprezentacyjna rezydencja rodu, miał olśniewać i czyni to do dziś - zauważa.

Kozłówka przyciąga filmowców

W Kozłówce nakręcono dotychczas kilkadziesiąt filmów. Najpełniej zespół pałacowo-parkowy zaprezentowany został w filmie Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie miłości". Filmowcy wykreowali tu paryskie mieszkania arystokratów i warszawski dom rodzinny Fryderyka Chopina.

Andrzej Wajda wykorzystał Kozłówkę trzykrotnie. Kozłowieckie sprzęty posłużyły do umeblowania rezydencji łódzkich fabrykantów w "Ziemi Obiecanej"; w "Człowieku z marmuru" Krystyna Janda, jako Agnieszka, w tutejszych zbiorach sztuki socrealistycznej poszukiwała rzeźby przodownika pracy, natomiast w "Biesach" pałac udawał siedzibę rosyjskiego gubernatora.

Kozłówkę oraz muzealne meble, rzeźby i obrazy można zobaczyć też w takich filmach jak "Stawka większa niż życie", "Czterej pancerni i pies", "Poszukiwany, poszukiwana", "Dzieje grzechu", "Powrót Arsena Lupin", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór".