Z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego wystąpił do egipskiego parlamentu premier Ahmed Mohammed Nazif. Stan wyjątkowy daje bowiem rządowi szerokie uprawnienia w ograniczaniu swobód cywilnych, czy zatrzymywania ludzi bez przedstawienia im zarzutów.
Stan wyjątkowy w Egipcie obowiązuje od 1981 r. – od czasu zamordowania przez islamistów prezydenta Anwara Sadata.