Dziennik zaznacza, że takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ten sposób rząd zamierza ratować budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, jak zwykle stanie się to kosztem pacjentów.
Od kilku lat trwa wzmożona konkurencja między aptekami, które chcąc przyciągnąć pacjentów, stosują akcje promocyjne i programy lojalnościowe. Korzystają na tym klienci, którzy w ten sposób mogą nabyć tańsze leki. Większa sprzedaż leków to również większe wydatki refunadycyjne NFZ.
Zdaniem ekspertów, wprowadzenie nowych regulacji w istotny sposób naruszy polskie i unijne przepisy konkurencji.