RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Do 24 października dymisja starego rządu

Publikacja: Środa, 28 września (10:08) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Między 17 a 24 października powinno odbyć się pierwsze posiedzenie nowego Sejmu – uważa Aleksander Kwaśniewski. Wtedy też dojdzie do dymisji gabinetu Marka Belki. Prezydent zaprosił do siebie na konsultacje przedstawicieli zwycięskich partii.

Prezydent jeszcze dziś po południu spotka się z liderami PiS, a następnie z przedstawicielami PO - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Kwaśniewski zapowiedział, że rozpocznie konsultacje z partiami parlamentarnymi, dotyczące tworzenia rządu i terminu pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Według Kwaśniewskiego, ma się ono odbyć między 17 a 24 października.

Według konstytucji, to prezydent - w ciągu 30 dni od wyborów - zwołuje pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, na którym ustępujący premier składa dymisję rządu. Ostatnim możliwym terminem jest więc poniedziałek 24 października. Prezydent przyjmując dymisję rządu, powierza mu dalsze sprawowanie obowiązków, aż do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu.

Źródło: brak

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: