Jak znaleźć miejsce parkingowe w centrum miasta? Gdzie zostawić auto, gdy brakuje parkingów? W Faktach RMF FM przyglądamy się parkingowym absurdom w największych miastach Polski.

Zostawienie samochodu w centrum Katowic graniczy z cudem. W stolicy Śląska zarejestrowanych jest 180 tys. aut. Tak więc, jak obliczył nasz reporter, na jedno miejsce parkingowe przypada tam 23 samochody. A trzeba zaznaczyć, że do Katowic zjeżdżają ludzie z całego województwa. Jak więc sobie radzą? Posłuchaj, co powiedzieli reporterowi RMF FM Piotrowi Glinkowskiemu:

Zupełnie inny sposób na rozprawienie się z autami okupującymi miejsca parkingowe mają radni Wrocławia. Na dzisiejszej sesji mają głosować za podniesieniem cen abonamentów parkingowych - nawet o sto procent. Co więcej, nie wykluczają zlikwidowania abonamentów na wjazd do ścisłego centrum. Wjeżdżać mogliby tylko mieszkańcy, służby i oczywiście radni.

Jak przekonał się nasz dziennikarz, to ostatnie rozwiązanie nawet podoba się wrocławskim kierowcom. Inna sprawa, jeśli chodzi o podwyżki w strefach poza centrum i tego kogo one dotkną. Radni bowiem jako jedyni poza policją i strażą miejską nie zapłacą więcej za parkowanie auta, także w samym centrum. Roczny abonament rajców wynosi tylko 450 złotych. A to może irytować. Z kierowcami zaskoczonymi ulgami dla urzędników rozmawiał reporter RMF FM Maciej Stopczyk:

Jeżeli uchwała z podwyżkami przejdzie, od przyszłego roku więcej zapłacimy we Wrocławiu także za godzinę postoju. Zastanawiające jest to, że w pomyśle radnych na odblokowanie miasta zabrakło wydawałoby się oczywistej rzeczy – czyli propozycji budowy nowych miejsc parkingowych.

Ze zbyt małą liczbą miejsc parkingowych walczy również stolica Wielkopolski. Poznańscy radni uchwalili, że w centrum będzie tylko jedna - czerwona, najdroższa strefa parkowania. Ma to zmusić parkujących do krótkiego postoju. Kierowcy skarżą się, że najgorzej z miejscami do parkowania jest na Jeżycach. Ich zdaniem w tym rejonie powinien być jeszcze parking podziemny. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Piotra Świątkowskiego:

Władze Gdyni w sierpniu wprowadziły w mieście parkometry. Dzięki temu w centrum rzeczywiście jest więcej miejsc. Narzekają jednak mieszkańcy ulic przylegających do strefy płatnego parkowania, ponieważ zrobiło się tam tłoczno. Kłopot mają także osoby starsze, które nie radzą sobie z obsługą urządzeń. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Wojciecha Jankowskiego:

Mamy sezonowe owoce, choroby i sporty. Jak się okazuje, sezonowe mogą być również parkingi. Władze Torunia ustaliły nowy system parkowania na starówce. Po sezonie turystycznym, kiedy pieszych w mieście jest mniej, rośnie liczba miejsc, gdzie można zostawić samochód. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Tomasza Fenske:

W Krakowie głównym problemem są parkomaty i brak miejsc do parkowania. Urządzenia najpierw nie wydawały reszty, a później „po awarii” rozdawały darmowe godziny. Fatalnie jest także z miejscami do zaparkowania samochodu. Miało przybyć tych miejsc, a ubyło. Jak do tego doszło? Posłuchaj relacji reportera RMF FM Macieja Grzyba: