Najprawdopodobniej bakterie pojawiły się w wodociągu, gdyż na zbiorniku Dziedźkowice, z którego Chełmek czerpie wodę, bardzo długo utrzymywała się gruba warstwa lodu – tłumaczy inspektor sanitarny. To doprowadziło do ograniczenia zawartości tlenu w wodzie i w konsekwencji do pojawienie się bakterii beztlenowych.
Woda zdatna do picia ma zostać przywrócona w sieci w możliwie jak najkrótszym terminie.