RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Bicie brytyjskich dzwonów powitało igrzyska

Publikacja: Piątek, 27 lipca (11:49) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

O 8.12 czasu lokalnego zabrzmiał dzwon na wieży zegarowej Big Ben oraz tysiące innych w całej Wielkiej Brytanii. Tak mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa powitali igrzyska olimpijskie, które wieczorem zostaną oficjalnie zainaugurowane w Londynie.

Najsłynniejszy dzwon na Wyspach Brytyjskich wybił 40 razy. Zabrzmiał o innej porze niż pełen kwadrans po raz pierwszy od 15 lutego 1952 roku, kiedy to odbył się pogrzeb króla Jerzego VI.

Wraz z nim rozległ się dźwięk tysiąca innych w całym kraju, nawet w jego najdalszych okolicach. Wszystkie biły głośno przez trzy minuty, w rytm utworu "Work No. 1197: All the Bells", skomponowanego przez Martina Creeda.

Kiedy rozbrzmiewa jeden z najsłynniejszych dzwonów świata o zmienionej porze, to znak jak ważne jest to, co się właśnie dzieje - powiedział członek Izby Gmin brytyjskiego parlamentu John Bercow.

Każdy mógł wziąć udział w powitaniu igrzysk, bijąc w dzwony kościelne, te w ratuszu, a nawet ... dzwonek do drzwi czy też rowerowy.

Źródło: RMF24/PAP

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: