Przestępcy, wykorzystując luki w prawie, legalizowali złom pochodzący z kradzieży lub przemytu. W ten sposób oszuści mogli prać brudne pieniądze, narażając państwo na duże straty.
W sumie krakowska prokuratura oskarżyła 22 osoby. 14 z nich już chce dobrowolnie poddać się karze. Podobne śledztwa w sprawie nielegalnego handlu złomem toczą się w całej Polsce. Podejrzanych jest już kilkadziesiąt osób, a w całą sprawę może być zamieszanych nawet 1000 podmiotów gospodarczych.